e-petrol.pl: czy może być taniej na stacjach?

Ostatnie notowanie detalicznych cen paliwa na krajowych stacjach pokazało niższą średnią dla benzyny 95-oktanowej. Warunki dla obniżek spowodowały deklarację władz PKN Orlen o korektach cen na stacjach.

W mijającym tygodniu dynamika zmian na rynku naftowym była naprawdę duża - surowiec zszedł nawet na chwilę poniżej 100 USD/bbl. Dzisiejsza perspektywa jest jednak już mniej optymistyczna i rokowania zwyżkowe dla ropy są prawdopodobne, choćby w kontekście szacunków globalnej podaży po odejściu od wykorzystania ropy z Rosji.

Hurt taniał. Ale znowu drożeje

Porównując obecną cenę hurtową z notowaniami z ostatniego weekendu, mamy znaczące spadki. W przypadku benzyn trwały one przez cały tydzień, a dla diesla i oleju opałowego tendencja ta odwróciła się dzisiaj, kiedy to podrożały one o ponad dwieście zł dzień do dnia. Nadal są one jednak tańsze niż w sobotę. Benzyna Pb98 kosztuje dzisiaj średnio 5974,6 zł/m sześc, czyli o 556 zł mniej niż w weekend. Pb95 kosztuje natomiast 5655 zł/m sześc. - tu spadek to prawie 561 zł. Średnia cena ON wynosi obecnie 6409,80 zł/m sześc., a więc o 511 zł mniej niż w sobotę, a olej opałowy z ceną średnią 4927 zł/m sześc., jest aż o 613 zł tańszy niż przed sześcioma dniami.

Orlen deklaruje obniżki

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w swojej twitterowej deklaracji napisał o drugiej już w tym tygodniu obniżce cen: Reagujemy na zmiany rynkowe i po raz kolejny w tym tygodniu obniżamy ceny paliw na naszych stacjach. Ceny ON spadają o 20 gr/l do średniego poziomu 7,35 zł, a benzyny o 15 gr/l do średniego poziomu 6,64 zł. Działamy aktywnie, by ceny paliw w Polsce nadal były najniższe w Europie. Taki ruch będzie zapewne pociągał za sobą analogiczne zmiany wśród konkurencji. Przestrzeń do takich zmian pojawiła się w konsekwencji wyraźnych obniżek na rynku hurtowym i wydaje się, że - o ile nie nastąpi wyraźny skok na rynku międzynarodowym - kierunek zmian może dla benzyn nadal pozostać spadkowy.

Jakie prognozy dla detalu?

Na okres między 21 i 27 marca 2022 nasza prognoza dla cen detalicznych to 6,89-7,04 zł/l dla benzyny 98-oktanowej i 6,47-6,62 zł/l dla benzyny Pb95. W przypadku diesla ceny nadal będą wyraźnie wyższe od benzyn i tu widełki cenowe wyniosą 7,31-7,52 zł/l. Autogaz, który w dostawach do stacji ostatnio drożał, może kosztować 3,73-3,84 zł/l w omawianym tygodniu.

Huśtawka nastrojów na giełdach naftowych

Ostatnie dni na rynku naftowym w Londynie charakteryzowały się dużą zmiennością cen ropy, które w połowie tygodnia znalazły się poniżej poziom 100 dolarów. Notowania surowca w Londynie w środę ustanowiły marcowe minima, spadając do poziomu 97,44 USD. Dzisiaj baryłka ropy Brent jest wyraźnie droższa i w piątkowe popołudnie kosztuje ponad 107 dolarów.

Przecena z pierwszej połowy tygodnia napędzana była głównie obawami o sytuację epidemiczną w Chinach, gdzie wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID-19 pojawiły się pierwsze lokalne obostrzenia ograniczające społeczną mobilność. Restrykcyjna polityka władz w Pekinie zerowej tolerancji dla koronawirusa w przypadku rozprzestrzeniania się kolejnej fali epidemii może negatywnie odbić się na popycie na produkty naftowe. Spadek cen na giełdach naftowych dodatkowo napędziły pojawiające się w środę doniesienia o postępach w negocjacjach pomiędzy Ukrainą i Rosją.

Optymizm związany z tymi informacjami okazał się jednak przedwczesny i wypowiedzi rosyjskiego prezydenta z kolejnych dni nie wskazują na to, że działania zbrojne na Ukrainie mogą się szybko zakończyć. Do tego inwestorzy na rynku naftowym poznali zaktualizowane prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, według których spadek popytu wywołany wzrostem cen czy sytuacją w Chinach będzie mniejszy niż ubytek dostaw z Rosji, w związku z czym bilans popytu i podaży będzie niekorzystny dla konsumentów surowca. To dało impuls do odbicia na giełdach naftowych i przed weekendem notowania ropy odrobiły dużą część strat z ostatnich dni.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 21-27 marca 2022:

Poniedziałek

•    Niemcy – inflacja producencka
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Środa
•    Wielka Brytania – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż nowych domów

Czwartek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
•    Niemcy – indeks instytutu Ifo
Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: koniec podwyżek na stacjach

e-petrol.pl: koniec podwyżek na stacjach

Obserwowana w ostatnich dniach przecena na rynku hurtowym dotarła już na stacje, gdzie po czterech tygodniach wzrostów cen w końcu potaniały paliwa.

Nowe sankcje a zakupy rosyjskiej ropy przez Indie

Nowe sankcje a zakupy rosyjskiej ropy przez Indie

Nowe sankcje USA nałożone na Moskwę grożą ograniczeniem sprzedaży rosyjskiej ropy do Indii. Może to zniweczyć wysiłki indyjskich rafinerii państwowych mające na celu zabezpieczenie rocznych umów na dostawy.

Nowa Moya na Podkarpaciu

Nowa Moya na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim w miejscowości Padew Narodowa uruchomiono stację paliw Moya. Poza możliwością tankowania klienci mogą skorzystać z oferty gastronomicznej oraz zrobić zakupy. Obiekt przystosowany jest do obsługi pojazdów ciężarowych.

Krakowskie MPK testuje przegubowy autobus na wodór

Krakowskie MPK testuje przegubowy autobus na wodór

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie poinformowało o rozpoczęciu testów przegubowego autobusu Solaris zasilanego wodorem. W najbliższych latach Kraków chce zakupić 10 autobusów napędzanych tym paliwem.

Glencore zainteresowany zakupem rafinerii Shella w Singapurze

Glencore zainteresowany zakupem rafinerii Shella w Singapurze

Trader Glencore wraz z indonezyjskim PT jest zainteresowany kupnem kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Singapurze.

Moya udostępniła ładowarki swoim użytkownikom

Moya udostępniła ładowarki swoim użytkownikom

Spółka Anwim, w ramach partnerstwa sieci Moya energia z Elocity, udostępniła ponad 1400 punktów ładowania pojazdów elektrycznych dla użytkowników kart flotowych Moya firma.