Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Shell Franczyza

e-petrol.pl: historyczne rekordy na stacjach coraz bliżej

e-petrol.pl
2021-10-01 / 11:00
e-petrol.pl: historyczne rekordy na stacjach coraz bliżej

Tegoroczny wrzesień będzie się źle kojarzył kierowcom, bo koszty tankowania rosły w nim z tygodnia na tydzień. Ceny na stacjach zbliżają się do historycznych rekordów i wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych tygodniach zostaną one pobite.

Jako pierwszy nowe historyczne maksima cenowe powinien ustanowić autogaz, ale benzyna i diesel nie zostają daleko w tyle. Coraz droższa ropa naftowa i słabnąca w relacji do dolara złotówka jasno wskazują kierunek zmian cen na stacjach paliw w Polsce.

Mocny wzrost cen w rafineriach

Hurtowe ceny paliw w mijającym tygodniu wyraźnie rosły i notowania oleju napędowego pierwszy raz w historii przekroczyły poziom 4 700,00 zł/metr sześcienny. Dzisiaj diesel w rafineriach kosztuje średnio 4 727,40 zł/metr sześc. i jest o ponad 200 złotych droższy niż w ubiegły piątek. Benzyna 95-oktanowa w tym samym czasie podrożała o 183,80 zł i w cennikach krajowych producentów metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio 4 655,40 zł.

To jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach

Koniec września przyniósł wyraźny wzrost detalicznych cen oleju napędowego i autogazu. Diesel podrożał o 8 groszy i w tym tygodniu jego średnia cena w notowaniu e-petrol.pl to 5,69 zł/l. Autogaz kosztuje 6 groszy więcej i jego aktualna cena – 2,87 zł/l, to wyrównany historyczny rekord z początku 2012 r. Powoli, ale systematycznie, drożeje też benzyna i w tym tygodniu jej średnia ogólnopolska cena po wzroście o 2 grosze znalazła się na poziomie 5,84 zł/l.

Nadchodzący tydzień nie zapowiada się optymistycznie dla kierowców. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na początek października zakłada dalsze podwyżki na stacjach i następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,80-5,92 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,69-5,80 zł/l oraz 2,89-2,96 zł/l dla autogazu.

Co postanowi OPEC?

W poniedziałek spotykają się przedstawiciele krajów tworzących porozumienie OPEC+, czyli członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz niezrzeszeni w niej uczestnicy, tacy jak Rosja – będą oni musieli zadecydować, czy w warunkach, z jakimi obecnie mamy do czynienia na rynku światowym założone przez OPEC tempo znoszenia produkcyjnych limitów nie mogłoby zostać przyspieszone. Jak na razie planowane jest zwiększenie wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie w listopadzie i grudniu. Wśród przyczyn możliwej zmiany nastawienia wymienia się np. rosnące ceny gazu ziemnego, które mogłyby skłaniać producentów energii do przestawienia się z gazu na ropę, o ile ta będzie dostępna w cenach rosnących wolniej.

Impulsem osłabiającym ostatnie zwyżki mogła być także sytuacja w USA - tamtejsza produkcja sięgnęła 11,1 mln baryłek dziennie, co daje nam poziom wyników sprzed uderzenia huraganu Ida. W tym konteście łatwo także zrozumieć ostatnią zmianę zapasów podanych przez Energy Information Administration. Zamiast prognozowanych spadków o 1,6 mln baryłek ogłoszono bowiem zwyżkę o 4,58 mln baryłek.  Rosły także zapasy średnich destylatów (zamiast oczekiwanej obniżki o 1,6 mln baryłek w dół ogłoszono wzrost o 0,38 mln baryłek). O 0,19 mln baryłek wzrosły także amerykańskie zapasy benzyn.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 4-10 października 2021 r.:

Poniedziałek
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku fin.
  • Chiny - dzień wolny od pracy
Wtorek
  • USA - bilans handlu zagranicznego
  • USA - raport ISM dla usług
Środa
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
  • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
  • Polska - XVII Spotkanie Branży Paliwowej Polski Rynek LPG
Czwartek
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
Piątek
  • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
  • USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ceny paliw nie przestają rosnąć

e-petrol.pl: ceny paliw nie przestają rosnąć

2021-11-24

Zaledwie tydzień temu po raz pierwszy w historii średnie, ogólnopolskie ceny ben...

e-petrol.pl: na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

e-petrol.pl: na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

2021-11-19

Na hurtowym rynku paliw po raz pierwszy od wielu tygodni mamy do czynienia z obn...

e-petrol.pl: ponad 6 złotych za benzynę i diesla

e-petrol.pl: ponad 6 złotych za benzynę i diesla

2021-11-17

Podwyżki detalicznych cen paliw zdają się nie mieć końca, a do widoku ponad 6 zł...

e-petrol.pl: czekając na ''szóstkę''

e-petrol.pl: czekając na ''szóstkę''

2021-11-10

Ostatnie notowanie detalicznych cen paliw na polskim rynku potwierdza niestety o...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.