Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Argumenty za spadkami w przewadze

e-petrol.pl
2025-03-04 / 07:58

W godzinach porannych dzisiaj baryłka ropy kosztuje 71,10 USD, a więc o 0,52 USD mniej niż na zamknięciu sesji w dniu wczorajszym. W kontraktach terminowych paliwa dieslowskiego z kolei mamy zmianę spadkową wynoszącą 4,50 USD.

Ważną informacją z dzisiaj jest wejście w życie 25-procentowego cła nałożonego przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa na import z Kanady i Meksyku razem z 10-procentowymi cłami na kanadyjską energię. Jest więcej niż prawdopodobne, że cła będą miały wpływ na aktywność gospodarczą i uderzą w popyt na paliwo, a także wywrą presję na spadek cen ropy.

Aktualnie argumentem na rzecz spadków może pozostawać decyzja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), która zamierza kontynuować planowane zwiększenie produkcji w kwietniu. Grupa i jej sojusznicy, znani jako OPEC+, podjęli decyzję o planowanym na kwiecień zwiększeniu wydobycia ropy o 138 tys. baryłek dziennie. 

Według najnowszej prognozy Goldman Sachs wyższa, niż oczekiwano, podaż ropy naftowej i prawdopodobny spadek popytu z powodu słabszej aktywności USA i eskalacji wojny celnej stwarzają ryzyko spadku prognoz cen ropy – zacytowała dzisiaj analityków agencja Reutera. Bank prognozuje, że ropa Brent wyniesie średnio 78 i 73 USD za baryłkę w latach 2025/2026.

W kalendarium publikacji makroekonomicznych na uwagę zasługują dzisiaj dane American Petroleum Institute o cotygodniowej zmianie zapasów paliw – tu oczekiwana jest dla ropy zmiana spadkowa o 0,3 mln baryłek.

Prognozy cen hurtowych są dzisiaj wyraźnie spadkowe dla benzyny i olejów.

dr Jakub Bogucki
Analityk Rynku Paliw
e-petrol.pl
Information Market S.A.