Dzisiaj dane z USA


W czwartkowy poranek cena baryłki ropy Brent lokuje się na poziomie 82,50 USD, a więc mamy zmianę w dół o 76 centów. W kontraktach terminowych paliwa dieslowskiego z kolei pojawia się zwyżka o około 13 USD. Spadki wiązać można z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 w Chinach  - po likwidacji polityki "zero-COVID" liczono na ożywienie popytu na paliwa u największego na świecie importera ropy, jednak w obecnych warunkach można sądzić, że ta perspektywa odsuwa się w czasie.

Reuters sugeruje, że na rynku coraz żywsze są też obawy o kolejną podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych dzisiaj zawiera m.in. informacje o cotygodniowej zmianie zapasów paliw według Energy Information Administration - dla ropy spodziewany jest spadek o 1,6 mln baryłek, a w przypadku średnich destylatów spadek ma wynieść 2 mln baryłek. Jedynie w przypadku benzyn spodziewana jest zmiana na plus o 0,1 mln baryłek. Wczorajsza informacja American Petroleum Institute przyniosłą spodziewany spadek o 1,3 mln baryłek.Poza danymi o zapasach nie pojawiają się dzisiaj istotniejsze publikacje makroekonomiczne.

W prognoizach cen hurtowych na dzień jutrzejszy oczekiwana jest zmiana o kilkanaście zł na plus dla benzyn i śladowa podwyżka dla diesla. W finale roku natomiast spodziewamy się dużej zmiany spadkowej dla wszystkich paliw - obniżka w cennikach rafineryjnych może sięgnąć poziomu nawet kilkuset zł na metrze sześc.

dr Jakub Bogucki
Analityk Rynku Paliw
e-petrol.pl
Information Market S.A.

Najnowsze komentarze do rynku ropy i paliw