Nowy index Propan-Butan

USA największym eksporterem ropy na świecie

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem ropy naftowej na świecie, wypierając z tej pozycji Arabię Saudyjską i Rosję.

Zmiana ta wzmacnia pozycję amerykańskich firm na globalnym rynku surowców energetycznych, a według agencji Reutera dodatkowo przyspieszyły ją zakłócenia wywołane wojną USA z Iranem.

Awans Amerykanów oznacza zasadniczą zmianę wobec sytuacji sprzed dekad, gdy kraj był silnie uzależniony od dostaw z Bliskiego Wschodu i odczuł skutki arabskiego embarga naftowego z 1973 roku. Przełom zaczął się po 2010 roku wraz z dynamicznym wzrostem wydobycia ropy i gazu z łupków, który najpierw uczynił USA największym producentem gazu, a następnie ropy.

W maju amerykański eksport ropy i paliw wzrósł do około 10,5 mln baryłek dziennie dzięki wysokiemu wydobyciu i uwolnieniu surowca z rezerw strategicznych. Dla porównania, według wyliczeń agencji Reutera eksport Rosji wyniósł w tym czasie 7 mln baryłek dziennie, a Arabii Saudyjskiej 5,9 mln baryłek dziennie.
 
Arabia Saudyjska eksportowała w 2025 roku około 8,1 mln baryłek dziennie, USA 6,6 mln baryłek dziennie, a Rosja około 5,8 mln baryłek dziennie. Agencja Reutera wskazuje, że nowa pozycja Waszyngtonu może osłabić historyczny wpływ OPEC i jego sojuszników na rynek ropy, a zarazem dać Stanom Zjednoczonym dodatkowe narzędzie nacisku w relacjach z sojusznikami i rywalami.
Spotkanie Branży LPG. Poznań 7-8 października 2026 r.

Więcej w kategorii

Spada eksport paliw z Rosji i ropy z USA

Spada eksport paliw z Rosji i ropy z USA

Lipcowe dane pokazują wyraźne zmiany w światowym handlu ropą i paliwami. Eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych spadł do 3,66 mln baryłek dziennie – najniższego poziomu od ośmiu miesięcy – głównie za sprawą wznowienia dostaw z Bliskiego Wschodu po chwilowym złagodzeniu napięć między USA i Iranem – podała agencja

Zysk Marathon Petroleum czterokrotnie wyższy dzięki wojnie w Iranie

Zysk Marathon Petroleum czterokrotnie wyższy dzięki wojnie w Iranie

Amerykański koncern Marathon Petroleum poinformował we wtorek, że jego zysk netto w drugim kwartale wzrósł czterokrotnie, do 5,14 mld USD.

Chiny drugi miesiąc z rzędu łagodzą limity eksportu paliw

Chiny drugi miesiąc z rzędu łagodzą limity eksportu paliw

Chiny złagodziły w sierpniu, drugi miesiąc z rzędu, ograniczenia eksportu produktów naftowych, udzielając rafineriom tymczasowej zgody na wysyłkę 2,7 mln ton do odbiorców z wyłączeniem Hongkongu i Makau – podała agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł branżowych zaznajomionych ze sprawą.

Syria gotowa ograniczyć import rosyjskiej ropy

Syria gotowa ograniczyć import rosyjskiej ropy

Syria jest gotowa znacząco ograniczyć import rosyjskiej ropy naftowej w ramach rozmów ze Stanami Zjednoczonymi dotyczących zniesienia ostatnich kluczowych sankcji oraz usunięcia kraju z amerykańskiej listy państw sponsorujących terroryzm – poinformowały trzy źródła zaznajomione z negocjacjami cytowane przez agencję Reutera.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Najnowszy numer Kwartalnika
Nr 3(43)-04-06 2026 r.

Nr 3(43)-04-06 2026 r.

Wśród tematów numeru:

  • Matcha latte na stacjach paliw. Chwilowa moda czy trwała szansa na wzrost sprzedaży?
  • Koniec kryzysu w cieśninie Ormuz?
  • Od kubka kawy po nową jakość obsługi klienta
Pobierz bezpłatnie