Shell

Umowa energetyczna zamiast rurociągu Kirkuk–Ceyhan

Turcja zaproponowała Irakowi nową, kompleksową umowę energetyczną, która miałaby zastąpić dotychczasowe porozumienie dotyczące rurociągu Kirkuk–Ceyhan – poinformowało irackie Ministerstwo Ropy Naftowej.

Nowa oferta obejmuje współpracę w sektorach: naftowo-gazowym, petrochemicznym i elektroenergetycznym. Irak analizuje propozycję i prowadzi negocjacje.

Ankara oficjalnie wypowiedziała obowiązującą od 1973 r. umowę, której koniec przewidziano na lipiec 2026 r., składając wymagane roczne powiadomienie.

Rurociąg został wyłączony w 2023 r. po orzeczeniu arbitrażu na korzyść Bagdadu, który zarzucił Turcji umożliwianie nieautoryzowanego eksportu ropy przez kurdyjską autonomię.

Agencja Reutera przypomniała, że 17 lipca 2025 r. Irak podpisał nowe porozumienie z władzami Kurdystanu, zakładające dostawy 230 tys. baryłek dziennie przez federalną spółkę eksportową, z zaliczką 16 USD za baryłkę.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne