Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Chińskie rafinerie toną w nadmiarze paliwa lotniczego

Chińskie rafinerie zmagają się z nowym problemem – nadpodażą paliwa lotniczego, której nie jest w stanie zrównoważyć nawet rosnący popyt w sektorze lotniczym - donosi Bloomberg.

Próbując zrekompensować spadające zużycie paliw drogowych, producenci przestawili się na zwiększoną produkcję paliwa lotniczego, co doprowadziło do jego znacznej nadwyżki. Według danych firmy Kpler, w 2025 roku podaż paliwa lotniczego w Chinach przewyższa popyt aż o ponad 40 proc. Mimo ożywienia w lotnictwie, rynek nie jest w stanie wchłonąć tak dużych ilości produktu. W efekcie rafinerie borykają się z niskimi marżami i szukają możliwości eksportu, by ograniczyć presję na rynku krajowym.

Chińscy giganci energetyczni, w tym China National Petroleum Corporation (CNPC), zaczynają oficjalnie przyznawać, że popyt na paliwa drogowe osiągnął już szczyt. Jednym z powodów są rosnące udziały pojazdów elektrycznych i innych tzw. nowych pojazdów energetycznych, które wypierają paliwa ropopochodne z rynku wewnętrznego.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że po 2026 roku są gotowe zwiększyć moce produkcyjne ropy naftowej do 6 mln baryłek dziennie – o ile pozwolą na to warunki rynkowe. Byłby to jeden z największych wzrostów produkcji wśród krajów OPEC w ostatnich latach.

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

Według doniesień agencji Bloomberg, kraje OPEC+ zamierzają kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej co najmniej do października 2025 r. Celem jest przywrócenie na rynek całości wcześniej wycofanych w ramach dobrowolnych cięć produkcyjnych ośmiu państw sojuszu 2,2 mln baryłek dziennie.

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Na amerykańskim rynku ropy notowany jest spadek cen gatunku Mars po wykryciu zanieczyszczenia cynkiem w dostawach z platformy Shell w Zatoce Meksykańskiej. To surowiec kluczowy dla wielu amerykańskich rafinerii, dlatego incydent wzbudził niepokój w branży.

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku ropy naftowej, odpowiadając za około 10 proc. światowego zapotrzebowania – podkreślił sekretarz generalny OPEC Haitham al-Ghais. W jego ocenie Rosja powinna nadal odgrywać tę rolę, aby utrzymać stabilność podaży i cen.