XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Nowa membrana może zrewolucjonizować rafinację ropy

Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nową technologię separacji składników ropy naftowej, która może zmniejszyć zużycie energii w procesach rafineryjnych aż o 90 proc. Zamiast tradycyjnej, energochłonnej destylacji, proponują zastosowanie specjalnej membrany filtracyjnej działającej na poziomie molekularnym.

Nowa metoda eliminuje konieczność podgrzewania ropy do wysokich temperatur, co dotychczas było kluczowym elementem oddzielania frakcji, takich jak benzyna, olej napędowy czy opałowy. Proces ten odpowiada obecnie za około 6 proc. globalnych emisji CO2 i aż 1 proc. światowego zużycia energii – wskazują badacze.

Membrana opracowana przez zespół z MIT działa na zasadzie selekcji cząsteczek według ich rozmiaru i kształtu. Dzięki modyfikacjom polimerów znanych z technologii odsalania, naukowcom udało się stworzyć cienką, trwałą warstwę odporną na typowe problemy separacji olejów, takie jak pęcznienie.

Główny autor badania opublikowanego w „Science” dr Zachary P. Smith, powiedział, że to fundamentalna zmiana w podejściu do rafinacji – zamiast gotować mieszaninę, składniki są oddzielane tak, jakby przesiewać je przez sito molekularne. Kluczowa innowacja polega na zdolności membrany do rozdzielania nawet najmniejszych cząsteczek w skali atomowej.

Technika produkcji membrany jest zgodna z powszechnie stosowanymi procesami przemysłowymi, co – zdaniem naukowców – otwiera drogę do jej szerokiego wdrożenia. Oczekuje się, że jeśli technologia znajdzie zastosowanie na większą skalę, może znacząco ograniczyć ślad węglowy przemysłu rafineryjnego na całym świecie.

Więcej w kategorii

Niedobory mocy rafineryjnych podbijają cenę diesla

Niedobory mocy rafineryjnych podbijają cenę diesla

Zyski rafinerii z produkcji oleju napędowego w Europie i USA pozostaną podwyższone w nadchodzących latach – prognozuje Goldman Sachs. Według banku inwestycyjnego, głównym czynnikiem utrzymującym wysokie marże będzie globalny niedobór mocy przerobowych ropy naftowej.

Chevron będzie mógł znów wydobywać ropę w Wenezueli

Chevron będzie mógł znów wydobywać ropę w Wenezueli

Administracja Donalda Trumpa przywróciła koncernowi Chevron licencję na wydobycie ropy naftowej w Wenezueli – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Warunkiem wznowienia działalności jest jednak całkowite odcięcie rządu Nicolasa Maduro od jakichkolwiek wpływów podatkowych lub tantiem z produkcji.

Orlen Unipetrol wznawia produkcję w Litvínovie po awarii zasilania

Orlen Unipetrol wznawia produkcję w Litvínovie po awarii zasilania

Należący do Orlenu czeski Unipetrol kończy przywracanie działalności w zakładzie w Litvinovie po rozległej awarii zasilania, która miała miejsce 4 lipca – poinformowała spółka.

Skutki awarii zasilania wpłynęły na wynik hiszpańskiej spółki Repsol

Skutki awarii zasilania wpłynęły na wynik hiszpańskiej spółki Repsol

Repsol odnotował spadek skorygowanego zysku w drugim kwartale 2025 r., jednak wynik ten przewyższył prognozy rynkowe – podała agencja Reutera.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości