Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Iran ogranicza dostawy ropy do Chin

Dostawy irańskiej ropy naftowej do Chin gwałtownie spadły w maju z powodu surowszych sankcji USA i sezonowych prac konserwacyjnych rafinerii, poinformowała w środę agencja Bloomberg, powołując się na analityków rynku i wstępne dane z monitorowania statków.

W ubiegłym miesiącu dostawy irańskiej ropy naftowej i kondensatu do Chin spadły do poziomu nieco ponad 1,1 mln baryłek dziennie, co oznacza około 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – wynika z danych firmy analitycznej Vortexa. 

Mimo że Chiny oficjalnie nie importują ropy z Iranu, surowiec ten trafia do kraju jako rzekomo pochodzący z Malezji, informuje Bloomberg.

Eksperci wskazują na kilka przyczyn spadku importu. Po pierwsze, nasilające się sankcje USA zwiększają ryzyko związane z irańskim eksportem. Po drugie, słabszy popyt ze strony Chin wynika z przedłużających się prac konserwacyjnych w tamtejszych rafineriach, które mają potrwać do lipca – tłumaczy Emma Lee z Vortexa.

Największym odbiorcą irańskiej ropy pozostają niezależne chińskie rafinerie, tzw. „czajniki”, które jednak w ostatnich tygodniach ograniczyły produkcję do rekordowo niskich poziomów. Dodatkowo zgromadzone wcześniej zapasy pozwoliły im tymczasowo zmniejszyć skalę importu.

Irańska ropa traci również na konkurencyjności – w maju nie zdołała wygrać walki o chińskiego klienta. Coraz większy udział w rynku zdobywają bowiem rosyjskie gatunki ropy, takie jak Sokol i New Port.

Pomimo sankcji, Iran wciąż dysponuje tzw. „flotą cieni”, umożliwiającą prowadzenie dostaw za pośrednictwem transferów statek–statek (STS). Metoda ta pozwala ukryć prawdziwe pochodzenie ropy. Malezyjskie porty pozostają kluczowym punktem przerzutowym dla irańskiej i wenezuelskiej ropy. Jednak analitycy zauważają, że śledzenie tankowców staje się coraz trudniejsze, gdyż jednostki te coraz częściej wyłączają swoje transpondery na dłuższe okresy.

Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe