Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Indie pobiły rekord importu produktów naftowych z Rosji w marcu

W marcu 2025 roku Rosja znacząco zwiększyła eksport produktów naftowych do Indii – aż 2,7-krotnie w porównaniu z marcem 2024 roku. Łącznie dostarczono 1,6 mln ton tych surowców, za które Indie zapłaciły rekordowe 810,1 mln USD. To najwyższa kwota w historii handlu energetycznego między Moskwą a New Delhi, wyprzedzająca dotychczasowy szczyt z października 2023 roku (1,4 mln ton za 711 mln USD).

Według danych z pierwszego kwartału 2025 roku Indie zakupiły łącznie 2 mln ton rosyjskich produktów naftowych za 1,05 mld USD. W porównaniu z tym samym okresem 2024 roku oznacza to wzrost o 10 proc. pod względem wolumenu i o 25 proc. pod względem wartości.

Wśród innych dostawców, którzy odnotowali znaczące zmiany w eksporcie do Indii, wyróżnia się Irak – w marcu wartość jego dostaw wzrosła aż 7,8-krotnie do 260,4 mln USD. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie nieznacznie zmniejszyły eksport (o 2,2 proc.), osiągając wartość 129 mln USD. Korea Południowa zwiększyła eksport 1,7-krotnie do 128 mln USD.

Z dostępnych danych wynika, że około jedna trzecia surowców rafineryjnych importowanych przez Indie w 2024 roku pochodziła właśnie z Rosji. W maju 2025 roku dostawy rosyjskiej ropy do Indii osiągnęły poziom 1,8 mln baryłek dziennie – najwyższy od dziesięciu miesięcy. Eksperci przewidują, że wysoki popyt utrzyma się przynajmniej do lipca. Jednocześnie Indie nie są jedynie importerem, lecz również istotnym eksporterem paliw. Wykorzystując rosyjską ropę, przetwarzają ją we własnych rafineriach i eksportują gotowe produkty – głównie do Europy, która od 2022 roku nie importuje bezpośrednio surowców energetycznych z Rosji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

BP wznowiło pracę jednej z instalacji w rafinerii w Rotterdamie

BP wznowiło pracę jednej z instalacji w rafinerii w Rotterdamie

Koncern BP w tym tygodniu musiał zareagować na awarię jednostki destylacji ropy naftowej w rafinerii w Rotterdamie.

Chiny podnoszą ceny na stacjach benzynowych

Chiny podnoszą ceny na stacjach benzynowych

Państwowy Urząd Regulacji Paliw Chin (SCRR) ogłosił podwyżkę cen benzyny i oleju napędowego w kraju. Od 4 czerwca benzyna i olej napędowy podrożeją na chińskich stacjach benzynowych po wzroście o 65 juanów i 60 juanów za tonę.

Wenezuela stawia na mniejsze firmy w miejsce Chevronu

Wenezuela stawia na mniejsze firmy w miejsce Chevronu

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA podpisała porozumienia z co najmniej dziewięcioma zagranicznymi firmami, zezwalając im na wydobycie ropy z istniejących odwiertów i — po raz pierwszy w historii — sprzedaż części wydobytej produkcji samodzielnie. To odejście od dotychczasowej polityki, w której PDVSA ściśle

Trafigura ostrożnie patrzy na 2025 r. mimo niewielkiego wzrostu zysku

Trafigura ostrożnie patrzy na 2025 r. mimo niewielkiego wzrostu zysku

Trader surowcowy Trafigura odnotował 3-procentowy wzrost zysku netto w pierwszej połowie roku obrotowego, osiągając 1,52 mld USD, ale ostrzega przed trudnym otoczeniem rynkowym w drugiej połowie 2025 r.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe