Nowy index Propan-Butan

OPEC+ może mieć problem z realizacją planów zwiększonego wydobycia

Kraje należące do OPEC+ uzgodniły zwiększenie limitów produkcji ropy naftowej o 411 tys. baryłek dziennie od lipca, jednak według agencji Bloomberg rzeczywisty wzrost podaży może być mniejszy niż planowano.

Wiele państw członkowskich już teraz działa na granicy swoich mocy produkcyjnych, co może utrudnić wypełnienie nowych założeń.

Wśród krajów objętych nowym porozumieniem znalazła się m.in. Rosja, która – według źródeł agencji – zgłosiła zastrzeżenia wobec skali wzrostu, m.in. ze względu na niższy poziom kwot oraz ceny swojej ropy Urals, która w maju utrzymywała się w okolicach 50 USD za baryłkę. Od kwietnia Arabia Saudyjska zwiększy produkcję o 560 tys. baryłek dziennie, natomiast Rosja o 150 tys., częściowo w ramach wcześniejszych zobowiązań kompensacyjnych.

Bloomberg zaznacza, że mimo deklarowanego wzrostu, realna produkcja może być niższa nawet o połowę. Część producentów – jak Kazachstan – już teraz przekracza swoje limity, a inne – jak Sudan Południowy czy Libia – zmagają się z problemami infrastrukturalnymi i niestabilnością polityczną, co wpływa na ich zdolności eksportowe.

Sezonowy wzrost zapotrzebowania wewnętrznego w Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza na energię elektryczną do chłodzenia, może również ograniczyć wolumen dostępny na eksport. Mimo to, OPEC prognozuje deficyt ropy na globalnym rynku w trzecim kwartale na poziomie 1 mln baryłek dziennie. Organizacja uważa też, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) zaniża prognozy popytu.

Analitycy z Goldman Sachs i Morgan Stanley szacują, że OPEC+ może kontynuować zwiększanie limitów wydobycia w kolejnych miesiącach, a cena ropy Brent utrzyma się do końca 2025 roku na poziomie około 60 USD za baryłkę, przy chwiejnej równowadze między podażą a popytem.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Niedobory mocy rafineryjnych podbijają cenę diesla

Niedobory mocy rafineryjnych podbijają cenę diesla

Zyski rafinerii z produkcji oleju napędowego w Europie i USA pozostaną podwyższone w nadchodzących latach – prognozuje Goldman Sachs. Według banku inwestycyjnego, głównym czynnikiem utrzymującym wysokie marże będzie globalny niedobór mocy przerobowych ropy naftowej.

Chevron będzie mógł znów wydobywać ropę w Wenezueli

Chevron będzie mógł znów wydobywać ropę w Wenezueli

Administracja Donalda Trumpa przywróciła koncernowi Chevron licencję na wydobycie ropy naftowej w Wenezueli – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Warunkiem wznowienia działalności jest jednak całkowite odcięcie rządu Nicolasa Maduro od jakichkolwiek wpływów podatkowych lub tantiem z produkcji.

Orlen Unipetrol wznawia produkcję w Litvínovie po awarii zasilania

Orlen Unipetrol wznawia produkcję w Litvínovie po awarii zasilania

Należący do Orlenu czeski Unipetrol kończy przywracanie działalności w zakładzie w Litvinovie po rozległej awarii zasilania, która miała miejsce 4 lipca – poinformowała spółka.

Skutki awarii zasilania wpłynęły na wynik hiszpańskiej spółki Repsol

Skutki awarii zasilania wpłynęły na wynik hiszpańskiej spółki Repsol

Repsol odnotował spadek skorygowanego zysku w drugim kwartale 2025 r., jednak wynik ten przewyższył prognozy rynkowe – podała agencja Reutera.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne