Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Więcej diesla z Indii do Azji Południowo-Wschodniej

Eksport oleju napędowego z Indii do krajów Azji Południowo-Wschodniej osiągnął w maju najwyższy poziom od co najmniej czterech lat, wynosząc co najmniej 600 tys. ton – podały źródła branżowe i dane z systemów śledzenia transportu morskiego.

Wzrost ten wynika z korzystniejszych marż w regionie oraz wysokich kosztów transportu do Europy.

Większość eksportowanego paliwa trafiła do Singapuru i Malezji. Przekierowanie dostaw z Indii na rynki azjatyckie wywarło presję na lokalne ceny spot i zwiększyło zapasy, wpływając na spadek premii gotówkowych za olej napędowy o zawartości siarki 10 ppm do najniższego poziomu od siedmiu tygodni – zaledwie 20 centów za baryłkę.

Eksport do Europy w tym samym czasie oszacowano na 500 tys. ton. Mniejsze dostawy z Indii przyczyniły się do wzrostu cen oleju napędowego na europejskich giełdach, w tym na kontraktach ICE.

Według analityków, decyzje handlowe były również motywowane różnicą w kosztach frachtu. Transport statkiem z Indii do Europy kosztował w maju średnio 2,35 mln USD, podczas gdy rejs na trasie Indie–Singapur był znacznie tańszy – poniżej 1 mln USD.

Produkcja oleju napędowego w Indiach wzrosła, m.in. dzięki ponownemu uruchomieniu jednostki produkcyjnej w rafinerii Jamnagar należącej do Reliance Industries. 

Wczesny początek sezonu monsunowego osłabił popyt krajowy, co stworzyło dodatkową nadwyżkę surowca przeznaczoną na eksport. Zdaniem analityków i handlowców, w czerwcu Indie mogą wyeksportować jeszcze więcej paliwa, jeśli lokalny popyt dalej będzie malał.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Niedobory mocy rafineryjnych podbijają cenę diesla

Niedobory mocy rafineryjnych podbijają cenę diesla

Zyski rafinerii z produkcji oleju napędowego w Europie i USA pozostaną podwyższone w nadchodzących latach – prognozuje Goldman Sachs. Według banku inwestycyjnego, głównym czynnikiem utrzymującym wysokie marże będzie globalny niedobór mocy przerobowych ropy naftowej.

Chevron będzie mógł znów wydobywać ropę w Wenezueli

Chevron będzie mógł znów wydobywać ropę w Wenezueli

Administracja Donalda Trumpa przywróciła koncernowi Chevron licencję na wydobycie ropy naftowej w Wenezueli – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Warunkiem wznowienia działalności jest jednak całkowite odcięcie rządu Nicolasa Maduro od jakichkolwiek wpływów podatkowych lub tantiem z produkcji.

Orlen Unipetrol wznawia produkcję w Litvínovie po awarii zasilania

Orlen Unipetrol wznawia produkcję w Litvínovie po awarii zasilania

Należący do Orlenu czeski Unipetrol kończy przywracanie działalności w zakładzie w Litvinovie po rozległej awarii zasilania, która miała miejsce 4 lipca – poinformowała spółka.

Skutki awarii zasilania wpłynęły na wynik hiszpańskiej spółki Repsol

Skutki awarii zasilania wpłynęły na wynik hiszpańskiej spółki Repsol

Repsol odnotował spadek skorygowanego zysku w drugim kwartale 2025 r., jednak wynik ten przewyższył prognozy rynkowe – podała agencja Reutera.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe