Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

OPEC+ rozważa zwiększenie wydobycia ropy naftowej w lipcu

Według źródeł agencji Reutera, OPEC+ prawdopodobnie zgodzi się w tym tygodniu na zwiększenie wydobycia ropy w lipcu. Ma być to odpowiedź na rosnący globalny popyt i wpisuje się w większy plan stopniowego wycofywania ograniczeń w produkcji, wprowadzonych w ostatnich latach.

Już dzisiaj może odbyć się wstępna dyskusja na temat rozszerzenia produkcji ropy naftowej  od lipca. Agencja Reutera, powołując się na trzy źródła z sojuszu eksporterów ropy, podała, że strony porozumienia nie zmienią strategii rynkowej na spotkaniu 31 maja. Oczekuje się, że ośmiu czołowych producentów ropy naftowej zrzeszonych w OPEC+ zgodzi się na zwiększenie produkcji o 411 tys. baryłek dziennie. Jeżeli ta polityka będzie kontynuowana, do końca października kraje całkowicie wyeliminują dobrowolne redukcje o 2,2 mln baryłek dziennie, które obowiązują od kwietnia 2024 r.

Wstępne negocjacje zaplanowano na 28 maja. Analityk SEB Ole Hvalby ocenia, że jest wysokie prawdopodobieństwo kolejnego znaczącego wzrostu produkcji o 411 tys. baryłek dziennie. Jednak ten potencjalny skok wydaje się być już w dużej mierze uwzględniony w cenach.

Komitet monitorujący (JMMC), który ma się spotkać dzisiaj, nie podejmuje decyzji o poziomie produkcji, a jedynie wydaje zalecenia. Spotkanie ośmiu „wolontariuszy”, które ma się odbyć w lipcu i ma podjąć decyzję o zwiększeniu wydobycia, zostało przeniesione z niedzieli na sobotę, 31 maja.

Już wcześniej szef Ministerstwa Energii ZEA poinformował , że kraje OPEC+ powinny zapewnić rynkowi dostęp do surowców, biorąc pod uwagę rosnący na nie popyt.


Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości