Nowy index Propan-Butan

Kanada przekierowuje eksport ropy naftowej do Chin

Analitycy zauważają, że jeśli istnieje prawo niezamierzonych konsekwencji, to dobrym przykładem jest sposób, w jaki rynki towarowe dostosowują się zarówno do realiów, jak i postrzeganych zagrożeń wojny celnej rozpoczętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Środki handlowe i taryfowe Trumpa zmusiły producentów towarów, handlowców i nabywców do ponownego przemyślenia długoletnich relacji, dostosowania się do zmieniających się realiów i próby przewidywania możliwych zdarzeń.

Coraz wyraźniej widać, że rynki towarowe dostosowują się nie tylko do faktycznych środków wprowadzanych przez administrację Trumpa, ale także do możliwych działań w przyszłości, co wywołało chęć ograniczenia zaangażowania w Stanach Zjednoczonych.

Przykładem tego jest eksport morski ropy naftowej z Kanady, który przesunął się ze Stanów Zjednoczonych w stronę Chin, pomimo że Donald Trump wycofał się ze swojego pierwotnego planu nałożenia 10-procentowego cła na import surowców energetycznych z Kanady.

Po raz pierwszy w historii Kanada w kwietniu wyeksportowała drogą morską więcej ropy naftowej do Chin niż do Stanów Zjednoczonych, co pokazuje, jak dynamika rynku może się zmieniać w obliczu niepewności wywołanej wojną handlową.

Według danych zebranych przez firmę doradczą Kpler zajmującą się analizą surowców, morski eksport ropy naftowej z Kanady do Chin wyniósł w kwietniu 299 tys. baryłek dziennie, podczas gdy w marcu wynosił 277 tys. baryłek dziennie.

Dostawy drogą morską do Stanów Zjednoczonych wyniosły w kwietniu 286 tys. baryłek dziennie, co mniej więcej odpowiada marcowemu wynikowi 283 tys. baryłek dziennie, ale jest niższe od rekordu z września ubiegłego roku, który wyniósł 431 tys. baryłek dziennie.

Należy pamiętać, że powyższe liczby odnoszą się wyłącznie do ropy naftowej transportowanej statkami i nie uwzględniają znacznie większych przepływów kanadyjskiej ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych rurociągami i koleją.

Kanada przesyła do swego południowego sąsiada około 4 mln bbl/d ropy naftowej za pośrednictwem rurociągów. Choć wolumeny przesyłu pozostają stabilne, ceny zmieniły się na korzyść Kanady, co jest kolejnym niezamierzonym skutkiem często chaotycznej polityki Trumpa.

Obniżka ceny ropy naftowej Western Canadian Select w stosunku do US West Texas Intermediate spadła do najniższego poziomu od około 4,5 roku, wynoszącego nieco ponad 9 USD za baryłkę, spadając z poziomu zbliżonego do 30 USD w listopadzie. Oznacza to, że popyt na kanadyjską ropę naftową w Stanach Zjednoczonych jest większy, a amerykańscy rafinerie muszą płacić więcej.

Kanada zwiększyła eksport ropy naftowej drogą morską od czasu uruchomienia w maju ubiegłego roku rurociągu Trans Mountain, co zwiększyło jego przepustowość do 890 tys. baryłek dziennie. Oczekiwano, że większość tej ropy zostanie wysłana do rafinerii na zachodnim wybrzeżu USA i początkowo tak właśnie się stało, ale gdy pod koniec stycznia Trump powrócił do Białego Domu i zintensyfikował swoją retorykę i działania przeciwko swojemu północnemu sąsiadowi, a zarazem bliskiemu sojusznikowi, przepływy kanadyjskiej ropy drogą morską uległy zmianie.

Mimo że Trump wycofał się z planów nałożenia jakichkolwiek ceł na import energii z Kanady, szkody zostały już w dużej mierze wyrządzone, a kanadyjscy producenci ropy naftowej chcą rozwijać alternatywne rynki zbytu.

Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe