Shell

Saudyjski boom rafineryjny pomaga przetrwać wojnę cenową na rynku ropy

Arabia Saudyjska zwiększa skalę działalności rafineryjnej w celu osiągnięcia wysokich marż, co pomaga królestwu zrekompensować straty w dochodach spowodowane spadkiem cen ropy naftowej i eksportu.

Jak przypomniała agencja Reutera, największy eksporter ropy naftowej na świecie w ostatnich latach zainwestował znaczne środki w rozbudowę i modernizację swoich zakładów rafineryjnych i petrochemicznych w kraju i za granicą, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na paliwa i tworzywa sztuczne, a także zabezpieczyć rynki zbytu dla swojej ropy naftowej.

Arabia Saudyjska ma dziewięć lokalnych rafinerii o łącznej wydajności 3,33 mln baryłek ropy dziennie (bpd), co stanowi około 3 proc. światowego popytu, które są skonfigurowane do przetwarzania krajowej ropy naftowej. Arabia Saudyjska eksploatuje kolejne 4,3 mln bbl/d zdolności rafinacyjnych za granicą, w tym w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Malezji.

Według danych Joint Organizations Data Initiative (JODI), krajowe rafinerie przetworzyły w marcu 2,94 mln baryłek dziennie, co stanowi najwyższą wartość w historii tego miesiąca i tylko nieznacznie mniej niż rekordowy wynik z kwietnia 2024 r. wynoszący 2,96 mln baryłek dziennie.

Więcej w kategorii

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją