XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Z powodu suszy żegluga statków towarowych po rzece Ren w Niemczech z pełnym ładunkiem stała się niemożliwa, a do zwykłych stawek frachtowych doliczane są opłaty dodatkowe, poinformowano we wtorek.

Brak opadów w marcu spowodował, że Ren stał się płytki, co ograniczyło przepustowość kluczowego korytarza transportowego. Utrudnienia w żegludze stwarzają zagrożenia dla dostaw surowców przemysłowych – zbóż, węgla, rud metali i produktów naftowych, w tym oleju opałowego.

Agencja Reutera pisze, że firmy żeglugowe były zmuszone wprowadzić specjalne opłaty w celu zrekompensowania strat ekonomicznych wynikających z niedoładowania statków transportowych.

Sytuacja jest krytyczna na odcinku rzeki na południe od Duisburga i Kolonii, a utrudnienia występują w rejonie Kaub, gdzie ze względu na zwężenie koryta rzeki statki towarowe mogą zabierać na pokład nie więcej niż połowę standardowej objętości ładunku.

Prognozy meteorologów nie są zachęcające. W najbliższych dniach nie należy spodziewać się opadów, co wyklucza jakąkolwiek poprawę sytuacji w niedalekiej przyszłości.

Podobny kryzys latem 2022 r. sparaliżował łańcuchy logistyczne niemieckich firm. Ekstremalne upały i rekordowo niski poziom wody spowodowały zakłócenia w dostawach surowców, co doprowadziło do wstrzymania produkcji w wielu gałęziach przemysłu.

Ren, jedna z najważniejszych arterii europejskiego handlu, obsługuje aż 80 proc. krajowego ruchu towarowego w Niemczech. Zmniejszenie potencjału transportowego zmusza firmy do poszukiwania alternatywnych tras, co wydłuża czas dostaw i podnosi koszty operacyjne.

Więcej w kategorii

Bliskowschodnie koncerny naftowe ograniczają inwestycje kapitałowe

Bliskowschodnie koncerny naftowe ograniczają inwestycje kapitałowe

Bliskowschodnie koncerny takie jak Saudi Aramco i Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), zaczynają rewidować swoje strategie inwestycyjne. Jak informuje „Financial Times”, w obliczu spadających światowych cen ropy firmy ograniczają wydatki kapitałowe, wstrzymują część międzynarodowych projektów i koncentrują się na stabilizacji

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji

Arabia Saudyjska planuje znaczącą podwyżkę oficjalnych cen sprzedaży (OSP) ropy naftowej dla azjatyckich odbiorców w sierpniu. Według informacji przekazanych przez agencję Reutera, decyzja ta jest reakcją na rosnące ceny na rynku spot oraz zwiększony sezonowo popyt na paliwa.

Rekordowa produkcja amerykańskiej ropy naftowej w kwietniu

Rekordowa produkcja amerykańskiej ropy naftowej w kwietniu

Wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych osiągnęło w kwietniu rekordowy poziom 13,47 mln baryłek dziennie – wynika z opublikowanego przez amerykańską Energy Information Administration (EIA) raportu Petroleum Supply Monthly.

Brytyjska rafineria ogłasza niewypłacalność

Brytyjska rafineria ogłasza niewypłacalność

Rafineria Lindsey, jedna z sześciu działających w Wielkiej Brytanii, oficjalnie rozpoczęła postępowanie upadłościowe, co budzi obawy o stabilność zatrudnienia około 420 pracowników oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
TotalEnergies Poland | Energy is reinventing itself