Shell Franczyza

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Stany Zjednoczone zawiesiły na miesiąc cła na import z Meksyku i Kanady. Stronom udało się osiągnąć porozumienie w kwestii ochrony przed przemytem. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało natomiast we wtorek o nałożeniu ceł odwetowych na USA obejmujących import surowców energetycznych ze Stanów Zjednoczonych.

Nowe stawki miały pierwotnie wejść w życie we wtorek 4 lutego, ale na dzień przed wejściem w życie amerykańskich ceł, Donald Trump ogłosił, że po rozmowie z prezydent Meksyku Claudią Sheinbaum uzgodniono, że Meksyk wyśle na granicę z USA 10 tys. swoich żołnierzy, których zadaniem będzie „powstrzymanie napływu fentanylu i nielegalnych imigrantów” do Stanów Zjednoczonych. W ramach porozumienia zapowiadane wcześniej 25-proc. cła na towary z Meksyku zostaną zawieszone na miesiąc, podczas którego rozpoczną się negocjacje z udziałem sekretarza stanu Marco Rubio oraz szefów resortów finansów i handlu - Scotta Bessenta i Howarda Lutnicka.

We wtorek rano napłynęły też informacje, że Donald Trump i kanadyjski premier Justin Trudeau osiągnęli porozumienie, a zapowiadane przez prezydenta USA 25-proc. cła na towary z Kanady wstrzymano na 30 dni. Warunkiem ich czasowego zawieszenia jest zapewnienie lepszej ochrony przed przemytem. W tym czasie USA mają sprawdzić czy możliwe będzie zawarcie ostatecznego porozumienia gospodarczego z Kanadą.

W przypadku nałożonych ceł na Chiny porozumienia nie ma, co więcej chińskie ministerstwo finansów poinformowało we wtorek o nałożeniu 15-procentowych ceł odwetowych na import węgla i skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych, a także ropy naftowej i maszyn rolniczych.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw