Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Kto przejmie kontrolę nad rynkiem ropy?

Felietonista agencji Bloomberg Javier Blas twierdzi, że nowy prezydent USA Donald Trump będzie próbował podporządkować sobie OPEC. Na razie wiadomo, że członkowie tej organizacji zamierzają, zgodnie z planem, w kwietniu rozpocząć zwiększanie wydobycia ropy.

Początek stopniowego odchodzenia od dobrowolnych ograniczeń w ramach porozumienia OPEC+ został uzgodniony na ostatnim spotkaniu krajów współpracujących.

Obecnie interesy Donalda Trumpa i OPEC+, pomimo wszystkich wypowiedzi, które republikański prezydent wypowiadał ostatnio publicznie, są zbieżne w zasadniczej kwestii – rynek ropy powinien być stabilny i przewidywalny.

Blas przyznaje, że w administracji Trumpa jest wielu doświadczonych dyrektorów naftowych, którzy wiedzą, że „cena poniżej 50 USD za baryłkę zaszkodzi amerykańskiemu przemysłowi naftowemu, tak jak cena powyżej 100 USD spowolni gospodarkę. Zdaniem dziennikarza nowa administracja będzie starała się utrzymać cenę surowca w granicach 60–70 USD. Należy mieć też na uwadze, że amerykański przemysł łupkowy nie będzie w stanie odzyskać tempa wzrostu z ostatniej dekady, dlatego Donald Trump będzie musiał uwzględnić interesy dużych bliskowschodnich eksporterów ropy.

Nie wiadomo w jakim stopniu Donald Trump będzie w stanie wywrzeć presję na Iran i Rosję, aby wycofały więcej baryłek z rynku światowego, poprawiając jednocześnie relacje z krajami Bliskiego Wschodu. Niewykluczony jest też scenariusz, w którym Biały Dom nałoży kolejne sankcje na Rosję, Iran i Wenezuelę, co doprowadzi do wzrostu cen i zachwieje równowagą podaży i popytu na ropę w 2025 r. Zdaniem felietonisty Bloomberga nie jest to jednak panaceum, gdyż taki plan zdominowania rynku ropy naftowej ogromnie zaszkodzi interesom Chin i Indii i może doprowadzić do niedoborów fizycznych dostaw ropy, co już częściowo jest skutkiem antyrosyjskich sankcji nałożonych na tankowce.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe