Magazyn Branżowych Inspiracji

Wodorowa przyszłość Morza Bałtyckiego

Dziewięciu kluczowych operatorów systemów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego podpisało porozumienie w sprawie skoordynowania rozwoju infrastruktury wodorowej i wsparcia wzrostu rynku wodoru.

Jak przekazał polski operator Gaz-System, stronami porozumienia są oprócz niego estoński Elering, duński Energinet, fiński Gasgrid Vetyverkot, litewski Amber Grid, szwedzki Nordion Energi, niemieckie Gascade i Ontras oraz Conexus Baltic Grid z Łotwy.

Umowa obejmuje współpracę w zakresie budowy infrastruktury przesyłowej i magazynowania wodoru, wymianę informacji o rozwoju rynku wodoru i projekty związane z produkcją i zapotrzebowaniem na wodór odnawialny oraz wspólne prace z instytucjami europejskimi i krajowymi oraz uczestnikami rynku, w tym w ramach unijnej inicjatywy BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan).

- Morze Bałtyckie posiada ogromny potencjał do produkcji wodoru odnawialnego na skalę przemysłową, co może zapewnić bezpieczeństwo dostaw tego kluczowego nośnika energii dla dekarbonizujących się rynków w naszym regionie. Jesteśmy gotowi aktywnie włączyć się w ten proces, koordynując rozwój infrastruktury wodorowej i dzieląc się najlepszymi praktykami z sygnatariuszami porozumienia – powiedział cytowany w komunikacie Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-System.

Gaz-System zauważa, że Morze Bałtyckie stwarza doskonałe warunki do produkcji czystego wodoru. Według Komisji Europejskiej, region ten może dostarczać do 45 proc. czystego wodoru do 2030 r., co wynika z dużego potencjału lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, która może zostać wykorzystana do produkcji wodoru i przyspieszyć rozwój rynku w najbliższej przyszłości.

Operatorzy systemów przesyłowych gazu łączą siły, aby opracować nową infrastrukturę wodorową i uwolnić potencjał produkcyjny tego paliwa. Celem współpracy regionalnej jest również dostawa wodoru z obszarów o dużym potencjale wytwórczym do miejsc o dużym zapotrzebowaniu.

Porozumienie to ważny krok naprzód w kierunku stworzenia konkurencyjnego i elastycznego rynku wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Wspólna praca operatorów systemów przesyłowych gazu będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wodoru i przyspieszenia transformacji energetycznej w Europie.

Więcej w kategorii

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

USA importują rekordowo dużo kanadyjskiej ropy

Według danych Energy Information Administration (EIA), import ropy naftowej z Kanady do Stanów Zjednoczonych osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom. To zasługa uruchomienia rozbudowanego niedawno rurociągu Trans Mountain (TMX).

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

OPEC+ nie planuje zmian w polityce wydobywczej

Zbliżający się komitet monitorujący OPEC+ (JMMC) nie będzie dostosowywał polityki produkcyjnej krajów objętych umową, chyba że wcześniej wystąpią zdarzenia siły wyższej.

Kanał Sueski notuje straty

Kanał Sueski notuje straty

Zyski Kanału Sueskiego spadły w roku finansowym 2023–2024, do 7,2 mld USD. Z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym w zeszłym roku kanał stracił 23 proc. zysków.

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

Tankowce w ogniu u wybrzeży Singapuru

W piątek na wodach w pobliżu Singapuru wybuchł pożar na dwóch dużych tankowcach. Pojawiły się obawy o środowisko, a także o wpływ zdarzenia na funkcjonowanie tego największego azjatyckiego portu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.