Shell Franczyza

MERO nie kupi części rafinerii w Niemczech i udziałów w rurociągu TAL

Rozmowy w sprawie sprzedaży 32,5 proc. udziałów Shell Deutschland w Mineraloelraffinerie Oberrhein GmbH (MiRO) w Karlsruhe czeskiemu państwowemu operatorowi rurociągów MERO zakończyły się bez porozumienia – podała agencja Reutera.

Źródła agencji potwierdziły doniesienie serwisu informacyjnego czeskiego radia publicznego, że rozmowy zostały zakończone.

Czeski rząd wzmacnia rolę państwa w sektorze energetycznym. Kupił krajowe sieci magazynowania i tranzytu gazu oraz sieć stacji benzynowych na terenie Czech. MERO inwestuje też w rozbudowę przepustowości ropociągu TAL z Włoch do Niemiec, który zasila czeskie rafinerie, a także rafinerię MiRO. 

Państwowy operator chciał zwiększyć swoje udziały w niemieckiej rafinerii, ale najprawdopodobniej państwowa spółka Mero nie kupi trzeciego udziału w zakładzie MiRO w Karlsruhe, ani kolejnych udziałów w rurociągu TAL. Sprzedającym miał być Shell Deutschland. Firmy negocjowały umowę przez ponad dziewięć miesięcy i już pod koniec ubiegłego roku uzgodniły warunki. Zainteresowanie Shella spadło i dalsze negocjacje odłożono, aż ostatecznie w zeszłym tygodniu spółka zakończyła je definitywnie.

MiRO to największa i jedna z najnowocześniejszych rafinerii w Niemczech. Jej moce produkcyjne paliw są prawie dwukrotnie większe niż w dwóch czeskich rafineriach w Litvínovie i Kralupach kontrolowanych przez Orlen. Shell ma w niej 32,5 proc. udziałów, co czyni go największym akcjonariuszem.

Jak podała stacja irozhlas.cz, robiąc interesy z Shellem, Mero wzmocniłoby swoją pozycję w rurociągu TAL, który transportuje nierosyjską ropę z włoskiego portu Triest. MERO ma w tej chwili 5 procent udziałów, ale kolejne 19 procent operator rurociągowy mógłby pozyskać od Shella. W ten sposób czeska spółka MERO stałaby się drugim co do wielkości udziałowcem TAL po austriackim OMV, który ma 32 proc. udziałów.

Rurociąg TAL będzie w przyszłości strategiczny dla Republiki Czeskiej. W Niemczech łączy się z ropociągiem IKL, którego właścicielem jest MERO, i od połowy przyszłego roku trasa ta ma pokrywać sto procent zużycia ropy w Czechach.

W interesie rządu jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, w tym w formie większej roli państwa w infrastrukturze strategicznej. Polska Agencja Prasowa podała, że premier Czech Petr Fiala zapowiedział we wtorek, że najpóźniej do połowy przyszłego roku kraj uniezależni się od dostaw ropy naftowej z Rosji. Dodał, że termin będzie zależał od zakończenia rozbudowy rurociągu TAL, prowadzącego znad Adriatyku przez Alpy do Niemiec. Po modernizacji rurociąg TAL ma dostarczać do Czech dodatkowe 4 mln ton ropy rocznie, co pokryje zapotrzebowanie obu należących do Orlenu rafinerii w Litvinovie i Kralupach nad Wełtawą.

Agencja przypomniała, że w ubiegłym roku Czechy sprowadziły 7,4 mln ton ropy naftowej, z czego około 58 proc. stanowił surowiec z rurociągu „Przyjaźń”. Pozostałą część ropy Czechom dostarczały Niemcy przez rurociąg IKL.

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.