XX Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Rosja ma nowe miejsce do przeładunku ropy na Morzu Śródziemnym

Jak wynika z danych pochodzących ze śledzenia statków zebranych przez agencję Bloomberg, przeładunek rosyjskiej ropy na morzu przesunął się z Grecji do wybrzeży Maroka.

Rosyjska ropa, która następnie trafia do Azji, jest teraz przeładowywana w pobliżu Maroka na większe tankowce.

Nowe miejsce do transferu statków na statek (STS) jest potwierdzeniem tego, że operatorzy i handlowcy w dalszym ciągu znajdują sposoby na ominięcie sankcji i transportowanie rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych na rynki międzynarodowe.

W zeszłym miesiącu grecka marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenia w Zatoce Lakońskiej w południowej Grecji i skutecznie zakazała tam całego ruchu statków. Obszar ten był znanym miejscem transferów rosyjskiej ropy i produktów STS od czasu, gdy UE nałożyła na nie embargo, a następnie wraz z G7 i Stanami Zjednoczonymi wprowadziła górny pułap cenowy na rosyjską ropę.

Po tym jak Grecja ogłosiła w maju utworzenie strefy zamkniętej dla marynarki wojennej na wodach międzynarodowych w Zatoce Lakońskiej, zakłóciło to transport rosyjskiej ropy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Hiszpania i UE również ograniczyły transfery STS w pobliżu Ceuty, hiszpańskiej enklawy na wybrzeżu Afryki Północnej.

Traderzy znaleźli jednak nową lokalizację i przenieśli działalność STS na wybrzeże Maroka, gdzie niedawno przybyły co najmniej trzy tankowce Aframax, załadowane w maju gatunkiem Urals z rosyjskiego bałtyckiego portu Primorsk, aby przeładować flagową rosyjską ropę na większe statki, wynika z danych zebranych przez Bloomberg.

Obecnie 80 proc. rosyjskiego gatunku ropy Urals trafia do Azji, głównie do Indii i Chin.

Więcej w kategorii

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

ONGC chce odebrać swoje należności w ropie

Indyjska państwowa spółka naftowa ONGC złożyła wniosek do Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o uzyskanie licencji na działalność w Wenezueli.

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Światowy popyt na ropę wraca do poziomu sprzed pandemii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała zaktualizowaną prognozę popytu na ropę na 2024 rok, obniżając nieco wcześniejsze szacunki. Według MAE, globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w tym roku o 974 tys. baryłek dziennie, do poziomu 103,06 mln bbl/d.

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Orlen Lietuva liderem na rynku litewskim

Spółka Orlen Lietuva, należąca do polskiego koncernu Orlen, odnotowała w 2023 roku rekordowe przychody wynoszące 6,4 miliarda euro. To czyni ją liderem wśród litewskich firm pod tym względem.

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

USA chcą uzupełnić strategiczne rezerwy ropy

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) ogłosił plany zakupu 4,5 miliona baryłek ropy naftowej do grudnia 2024 roku w celu uzupełnienia Strategicznej Rezerwy Naftowej (SPR).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.