MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Kryzys naftowy może podnieść koszty transportu i budowy dróg

Ograniczona podaż ciężkiej ropy powoduje wzrost jej cen i kosztów rafinacji na całym świecie. Konsekwencją takich zmian może być wyższe ceny transportu i budowy dróg, twierdzą analitycy agencji Reutera.

Niedawne ograniczenia eksportu z Meksyku i rychłe uruchomienie rozbudowanego rurociągu Trans Mountain Pipeline w Kanadzie – który spowoduje przekierowanie większej ilości kanadyjskiej ciężkiej ropy w rejon Pacyfiku zamiast do basenu Atlantyku – pogłębią istniejące ograniczenia dostaw na światowym rynku ciężkiej ropy.

Cięcia w dostawach ropy z grupy OPEC+ powodują zmniejszenie podaży cięższych gatunków, podczas gdy produkcja spoza OPEC, choć rośnie, obejmuje głównie lżejszą i słodszą odmianę surowca.

Analitycy zauważają, że niektórzy producenci z Bliskiego Wschodu kierują cięższą ropę do swoich krajowych rafinerii i ograniczają eksport oleju opałowego, gromadząc zapasy, aby móc wytwarzać energię elektryczną w miesiącach letnich.

W rezultacie ceny ciężkiej ropy rosną, zarówno na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej jak i w Europie.

Indeks Argus Brent Sour (ABS), który wyznacza ceny kwaśnej ropy w Europie, obejmujący m.in. gatunek Johana Sverdrupa wydobywany na gigantycznym polu naftowym o tej samej nazwie na morzu w Norwegii, osiągnął w połowie kwietnia najwyższy poziom od 14 miesięcy, wynika z danych agencji cenowej Argus Media cytowanych przez agencję Reutera.

Udział ciężkich ładunków ropy w światowym rynku spadł z 15,5 proc. w październiku ubiegłego roku do 13,9 proc. w marcu tego roku, co jest najniższym poziomem od co najmniej 2016 roku - napisał w zeszłotygodniowej analizie Xavier Tang, analityk rynku w Vortexa.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW