Shell Franczyza

Zyski PetroChina większe dzięki sprzedaży gazu i popytowi na paliwa

Największy chiński producent energii PetroChina, odnotował wzrost zysku netto za pierwszy kwartał o 4,7 proc., do czego przyczynił się wzrost cen gazu ziemnego i wzrost popytu na paliwo.

Zysk netto przypadający na akcjonariuszy wzrósł do 45,68 miliarda juanów (6,30 miliarda USD) z 43,6 miliarda rok wcześniej. Przychody wzrosły o 10,9 proc. i wyniosły 812 miliardów juanów.

Krajowy konkurent CNOOC Ltd odnotował rekordowy kwartalny zysk dzięki silnemu wzrostowi produkcji, podczas gdy gigant rafineryjny Sinopec Corp odnotował spadek przychodów o 8,9 proc. w związku ze słabą działalnością petrochemiczną, pomimo wyższej sprzedaży paliw.

PetroChina podała, że całkowite wydobycie ropy naftowej wzrosło o 1,4 proc. do 239,6 mln baryłek.  W okresie od stycznia do marca druga co do wielkości chińska rafineria przerobiła 353,8 mln baryłek ropy, czyli 3,89 mln baryłek dziennie, co stanowi wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy kraj wychodził z blokad spowodowanych pandemią Covid-19, które zmniejszyły krajowy popyt na paliwo.

W pierwszym kwartale krajowy popyt na paliwo odnotował wzrost wywołany zwiększoną liczbą podróży podczas lutowego święta Księżycowego Nowego Roku.
Całkowity wolumen sprzedaży benzyny, nafty i oleju napędowego wzrósł o 4,5 proc. do 39,3 mln ton, przy czym paliwo lotnicze odnotowało wzrost o 36 proc., a benzyna o 8,2 proc. Spadła natomiast sprzedaż oleju napędowego o 5,5 proc.

PetroChina stwierdziła, że jej marże rafineryjne się zmniejszyły, ale działalność chemiczna poprawiła się dzięki wyższej produkcji. 

Więcej w kategorii

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Marże rafineryjne w USA spadają wraz ze wzrostem zapasów paliw

Amerykańskie rafinerie przerabiają ropę naftową w najszybszym tempie w tym okresie od czasów poprzedzających pandemię, ale rosnące zapasy paliwa zaczęły wywierać wpływ na marże i prawdopodobnie sygnalizują nadchodzące spowolnienie.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW