Shell Franczyza

Amerykańskie sankcje utrudniają naprawy rafinerii w Rosji

Rafineria NORSI ma trudności z naprawą jednostki benzynowej, po tym jak dron poważnie uszkodził instalację w zakładzie należącym Lukoil.

Agencja Reutera podała, że tylko jedna firma ma wiedzę, jak naprawić jednostkę produkującą benzynę w rafinerii NORSI, położonej nad Wołgą, około 430 km na wschód od Moskwy. Problem w tym, że według pięciu źródeł zaznajomionych z incydentem firma jest amerykańska.

Międzynarodowa firma UOP zajmująca się inżynierią naftową wycofała się z Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę. Honeywell International Inc, spółka matka UOP, podała w oświadczeniu dla agencji Reutera, że od lutego 2022 roku nie dostarczała żadnego sprzętu, części, produktów ani usług dla rafinerii w Niżnym Nowogrodzie ani do rafinerii w Słowiańsku, która także została zaatakowana dronami. Firma Honeywell podkreśliła także, że aktywnie pracuje nad identyfikacją i przerwaniem wszelkich możliwych przekierowań swoich produktów do Rosji za pośrednictwem stron trzecich.

Według obliczeń agencji Reutera ataki zmusiły rosyjskie rafinerie do zamknięcia w pierwszym kwartale około 14 proc. mocy produkcyjnych.
Agencja podała, że według ponad 10 rosyjskich źródeł branżowych w ciągu ostatnich dwudziestu lat zachodnie firmy, takie jak UOP i szwajcarska grupa inżynieryjna ABB, dostarczyły technologię i oprogramowanie do wszystkich 40 największych rafinerii w Rosji. Każda rafineria posiada kombinację sprzętu rosyjskiego i zagranicznego.

Więcej w kategorii

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Popyt na ropę będzie rósł co najmniej do 2030 roku

Światowy popyt na ropę będzie nadal rósł co najmniej do 2030 r., szacuje norweska firma konsultingowa Rystad Energy w swojej analizie 13 sektorów przemysłu.

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały rafinerię w Republice Południowej Afryki

Shell i BP sprzedały największą rafinerię w Republice Południowej Afryki - Sapref, państwowemu Centralnemu Funduszowi Energetycznemu (CEF) za symboliczny południowoafrykański rand (równowartość 5 centów amerykańskich).

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Indie zaczęły płacić za rosyjską ropę w rublach

Reliance Industries podpisało umowę z Rosnieftem na dostawy miesięcznie co najmniej 3 mln baryłek ropy rozliczane w rublach, podają źródła agencji Reutera.

Rosną stawki frachtu

Rosną stawki frachtu

W ostatnich tygodniach widać było dynamiczny wzrost stawek frachtu morskiego z Dalekiego Wschodu do Europy. Dziennik ‘’Rzeczpospolita’’ podaje, że taka sytuacja może potrwać do końca konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW