MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Lukoil Neftochim Burgas przygotowuje się do sprzedaży?

Bloomberg podał w poniedziałek, że dla Bułgarii bardzo ważne jest zerwanie wszelkich stosunków z Rosją, w tym wyparcie z kraju rosyjskiego Lukoilu, właściciela rafinerii w Burgas.

Zerwanie więzi z Federacją Rosyjską „ponad trzy dekady po zakończeniu rządów komunistycznych” zakończy przejście Bułgarii do sojuszników z UE i NATO i będzie stanowić ostry kontrast z Węgrami i Serbią, zauważa agencja.

Ważnym krokiem jest zdaniem bułgarskich polityków przejęcie rafinerii Lukoil Neftochim Burgas przez renomowaną międzynarodową firmę z Europy, USA czy krajów Zatoki Perskiej. To zdaniem władz jest konieczne, aby zlikwidować sieć wpływów Lukoilu na bułgarski biznes.

Choć sam Lukoil nie informował o przygotowaniach do sprzedaży rafinerii, a Litasco SA odpowiadająca za marketing i handel rosyjskiej spółki, odmówiła komentarza, to bułgarski resort finansów jest przekonany, że spółka już szuka nabywcy.

Bułgarski parlament zakazał rafinerii Lukoil Neftochim Burgas od 1 stycznia eksportu swoich produktów, a od 1 marca otrzymywania rosyjskiej ropy jako surowca. Wcześniej władze kraju rozwiązały 35-letnią koncesję z rosyjską firmą na port Rosenets, gdzie znajduje się terminal naftowy do odbioru surowców dla rafinerii. Sofia żąda także od Lukoilu rekompensaty za kilka miesięcy korzystania z surowców z Rosji, gdy decyzja o zakazie rosyjskiej ropy już została podjęta, ale jeszcze nie weszła w życie.

Lukoil podał, że weryfikuje swoją strategię dotyczącą bułgarskich aktywów (oprócz rafinerii są to także składy ropy i duża sieć stacji benzynowych), ale na razie nie ma żadnych komunikatów nawet o rozpoczęciu poszukiwań kupca, choć propozycję zakupu części aktywów publicznie zgłaszał azerbejdżański SOCAR.

Więcej w kategorii

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.

Tankowce są poszukiwane i drogie

Tankowce są poszukiwane i drogie

Wysoki popyt na transport morski spowodował, że światowe ceny tankowców zarówno starych, używanych, jak i nowych osiągnęły rekordowy poziom. Eksperci zauważają, że ceny tankowców są obecnie na najwyższym poziomie od 15 lat.

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Szef jednej z największych firm handlowych na świecie - Gunvor, Torbjorn Tornqvist, uważa, że obecna cena ropy naftowej wynosi 90 USD za baryłkę i odpowiada aktualnej równowadze podaży i popytu oraz warunkom geopolitycznym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW