MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Zakaz sprzedaży amerykańskiej ropy z rezerw

Zdaniem amerykańskich senatorów rezerwy ropy USA nie powinny służyć wzmacnianiu przeciwników, dlatego domagają się zaostrzenia przepisów zakazujących sprzedaży ropy z SPR firmom chińskim, a także firmom z Federacji Rosyjskiej i innych krajów.

Wielu amerykańskich senatorów Demokratów zaproponowało projekt ustawy zakazujący eksportu ropy naftowej z zasobów rezerw strategicznych (Strategic Petroleum Reserve - SPR) do krajów będących przeciwnikami Stanów Zjednoczonych.

Senatorowie wskazują na zakaz eksportu ropy z rezerw strategicznych USA do Chin i Rosji. Na liście krajów, do których niedopuszczalny jest transport „czarnego złota” – znalazły się też Iran, Wenezuela, Syria i Kuba.

Agencja Reutera przypomina, że na początku tego miesiąca prezydent Joe Biden podpisał podobną ustawę: ustawa o finansowaniu zabrania sprzedaży ropy chińskim firmom, ale zakaz obowiązuje w przypadku transportu ropy do Chin, a konkretnie dla Unipec America, zależnej od chińskiego Sinopeca i PetroChina International.

Projekt zaproponowany przez senatorów wyraźnie podkreśla, że przeciwnicy Ameryki nie powinni używać ropy pochodzącej z SPR.

Administracja Bidena sprzedała 180 mln baryłek SPR w 2022 r., a na liście nabywców rzeczywiście znalazły się Unipec i PetroChina International. Nie są znane zakupy firm z innych krajów wymienione w projekcie ustawy, ale jest mało prawdopodobne, aby były to duże wolumeny, o ile w ogóle miały miejsce.

W minionym tygodniu podano, że Departament Energii USA zamierza uzupełnić SPR do poziomu „przedsprzedażowego” do końca tego roku, pomimo, że w ubuiegłym roku latem zapowiadał, że odbudowa rezerw zajmie dziesięciolecia.

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW