Shell Franczyza

USA przyznają dotacje na projekty wodorowe

Departament Energii Stanów Zjednoczonych poinformował w środę, że przyznał 750 milionów USD projektom w 24 stanach, które mają na celu budowanie zdolności do produkcji i wykorzystania czystego wodoru.

Agencja Reutera przypomina, że wodór to paliwo, które administracja prezydenta Joe Bidena uważa za kluczowe dla ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisji z branż trudnych do dekarbonizacji.

Gaz jest wytwarzany przez elektrolizery, które dzielą wodę na wodór i tlen i można go uznać za ekologiczny, jeśli urządzenia do produkcji są zasilane ze źródeł o zerowej emisji, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, jądrowa lub wodna. Obecnie zdecydowana większość wodoru jest wytwarzana w elektrolizerach zasilanych paliwami kopalnymi, co powoduje emisję gazów cieplarnianych.

Finansowanie 52 projektów w stanach od Rhode Island po Oregon pochodzi z ponadpartyjnej ustawy o infrastrukturze z 2021 r. Projekty dotyczą sześciu obszarów przemysłu wodorowego, w tym badań i rozwoju w zakresie produkcji elektrolizerów, zabezpieczania łańcuchów dostaw maszyn oraz recyklingu materiałów krytycznych stosowanych w produkcji wodoru, takich jak iryd.

Sekretarz ds. energii Jennifer Granholm powiedziała, że dotacje pomogą w przygotowaniu podwalin pod administracyjny program centrum wodorowego o wartości 7 miliardów USD, którego finansowanie zostało również uwzględnione w ponadpartyjnym ustawodawstwie na rok 2021. 

Projekty powinny pomóc Stanom Zjednoczonym zwiększyć moc elektrolizerów z kilku gigawatów rocznie do 10 GW, co wystarczy do wyprodukowania 1,3 miliona ton czystego wodoru rocznie.

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024