Shell Franczyza

Największa rafineria w Afryce potrzebuje spółki handlowej

Aliko Dangote, właściciel największej rafinerii w Afryce, chce stworzyć firmę handlową, która zajmowałaby się dostawami ropy dla nowej megarafinerii w Nigerii, podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na wiele źródeł posiadających wiedzę o planach afrykańskiego biznesmena.

Rafineria Dangote w Nigerii, największa w Afryce, uruchomiła produkcję paliw w styczniu 2024 r Posiada ona zdolność przerobową na poziomie 650 tys. baryłek dziennie, pozwalającą na pokrycie w 100 proc. zapotrzebowanie Nigerii na wszystkie produkty rafinacji ropy naftowej, a nadwyżki każdego z produktów będą trafiać na eksport.

Projekt rafinerii, który kosztował około 20 miliardów USD w porównaniu ze wstępnymi szacunkami kosztów na 12–14 miliardów USD, był opóźniony kilka lat.

Nigeria ma nadzieję, że nowa rafineria złagodzi chroniczny niedobór paliwa, który zmienił największego afrykańskiego producenta ropy w importera paliw.

Teraz Aliko Dangote chce spróbować stworzyć spółkę handlową, która zajmie się zakupami ropy i sprzedażą produktów dla ogromnej rafinerii. Takie posunięcie – zdaniem agencji Reutera - zmniejszyłoby rolę największych firm handlowych świata, które od miesięcy negocjują w sprawie zapewnienia rafinerii finansowania i dostaw ropy naftowej w zamian za eksport produktów. 

BP, Trafigura i Vitol spotkały się w ostatnich tygodniach z Dangote w Lagos i Londynie, aby zaoferować pożyczki na kwotę około 3 miliardów USD kapitału obrotowego, którego rafineria potrzebuje na zakup dużych ilości ropy, podają źródła handlowe agencji Reutera. Dangote obawia się jednak, że takie umowy z międzynarodowymi graczami ograniczą jego kontrolę nad projektem oraz potencjalnie zyski – podają źródła.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Petroleum Ukraine 2024