Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Rekordowy eksport oleju opałowego z Kuwejtu

Szacuje się, że eksport oleju opałowego od jednego z największych eksporterów ropy naftowej z OPEC, Kuwejtu, osiągnął w lutym rekordowy poziom, gdy nowa rafineria Al-Zour zwiększyła przerób paliwa do pełnych mocy produkcyjnych.

Według danych firmy analitycznej Kpler, cytowanych przez agencję Reutera, w lutym eksport oleju opałowego z Kuwejtu osiągnął rekordowy poziom około 720 tys. ton, co odpowiada 158 tys. baryłek dziennie.

Według danych LSEG, eksport oleju opałowego z Kuwejtu w lutym wyniósł mniej - około 516 tys. ton, ale i tak stanowi to najwyższy wolumen eksportu od marca 2016 r.

Od momentu uruchomienia rafinerii Al-Zour pod koniec 2022 roku Kuwejt stał się głównym eksporterem oleju opałowego o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO) i oleju opałowego o wysokiej zawartości siarki (HSFO), wykorzystywanego głównie jako paliwa żeglugowego.

Z całkowitego eksportu oleju opałowego oszacowanego przez firmę Kpler w tym miesiącu 60 proc. stanowiło VLSFO, a pozostałe 40 proc. HSFO.
Kluczem do wzrostu eksportu oleju opałowego z Kuwejtu jest nowa, uważana za największą na świecie, rafineria Al-Zour o mocy produkcyjnej 615 tys. baryłek dziennie, która zwiększała działalność w 2023 r. i miała osiągnąć pełną wydajność w październiku ubiegłego roku.

Rafineria charakteryzuje się dużą elastycznością, gdyż jest przystosowana do przerobu różnych rodzajów kuwejckiej ropy, w tym ropy Kuwait Heavy Crude (KHC), która jest produkowana zgodnie ze strategią wydobycia Kuwait Petroleum Corporation (KPC), państwowego koncernu naftowego jednego z największych producentów ropy naftowej na Bliskim Wschodzie.

Więcej w kategorii

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.

Tankowce są poszukiwane i drogie

Tankowce są poszukiwane i drogie

Wysoki popyt na transport morski spowodował, że światowe ceny tankowców zarówno starych, używanych, jak i nowych osiągnęły rekordowy poziom. Eksperci zauważają, że ceny tankowców są obecnie na najwyższym poziomie od 15 lat.

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Trader surowcowy komentuje cenę ropy

Szef jednej z największych firm handlowych na świecie - Gunvor, Torbjorn Tornqvist, uważa, że obecna cena ropy naftowej wynosi 90 USD za baryłkę i odpowiada aktualnej równowadze podaży i popytu oraz warunkom geopolitycznym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM