Magazyn Branżowych Inspiracji

Paliwa alternatywne i przyszłość aut ciężarowych

W najbliższych miesiącach na forum unijnym zapadną kluczowe decyzje o przyszłych napędach ciężarówek.

Robert Przybylski w sekcji logistyka portalu rp.pl pisze, że europejski legislator proponuje 90-procentowe ograniczenie emisji CO2 przez ciężarówki od 2040 roku co oznacza, że będzie można sprzedawać praktycznie wyłącznie pojazdy bateryjne i wodorowe. Pozostałe 10 proc. pojazdów byłoby zasilane biopaliwami. 

Porozumienie w sprawie rozporządzenia na temat dekarbonizacji sektora transportowego musi zostać zatwierdzone przez przedstawicieli państw członkowskich w Radzie (Coreper) oraz Komisji Środowiska w Parlamencie Europejskim.

Obiecującym i jednym ze sposobów ograniczenia emisji CO2 jest stosowanie HVO100 - hydrorafinowanego oleju roślinnego, czyli w praktyce oleju napędowego, składającego się w 100 proc. z odnawialnych komponentów, co pozwala zredukować emisję CO2 nawet o 90 proc., cząstek stałych i węglowodorów o 30 proc., tlenków węgla o 24 proc., a tlenków azotu o 9 proc. Zaletą stosowania tego paliwa jest fakt, iż w przeciwieństwie do innych rozwiązań nisko lub zeroemisyjnych, nie wymaga wymiany floty, a także charakteryzuje się wyższą liczbą cetanową, lepszym działaniem w zimie oraz jest łatwiejsze w przechowywaniu od tradycyjnego oleju napędowego. Problemem są jednak koszty, niewielka jak na razie produkcja i brak ram prawnych, które zachęcałyby do wprowadzenia tego typu paliwa. Barierą jest również brak surowców, z których produkowane jest HVO100 (głównie olej roślinny i tłuszcze zwierzęce) oraz niewielka liczba zakładów produkcyjnych.

Zdaniem Roberta Przybylskiego koncernom samochodowym nie zależy na promowaniu alternatywnych paliw. Zainwestowały one bowiem miliardy euro w produkcje akumulatorów i komponentów do modeli elektrycznych i zależy im na jak najszybszym zwrocie z tych inwestycji.

Więcej w kategorii

Ceny ropy naftowej w tym roku będą stabilne

Ceny ropy naftowej w tym roku będą stabilne

Wystarczająca podaż i nieprzerwany handel ropą pomimo konfliktów na Bliskim Wschodzie sprawią, że ceny ropy naftowej utrzymają się w tym roku w pobliżu progu 80 USD za baryłkę.

ADNOC finalizuje przejęcie udziałów w OMV

ADNOC finalizuje przejęcie udziałów w OMV

Firma Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ogłosiła, że formalnie sfinalizowała przejęcie od Mubadala Investment Company 24,9 proc. udziałów w OMV - grupie energetyczno-chemicznej z Austrii. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Popyt na paliwo lotnicze w Chinach wzrośnie

Popyt na paliwo lotnicze w Chinach wzrośnie

Według prognoz działu badawczego China National Petroleum, zużycie paliwa lotniczego w Chinach prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 13,1 proc. w związku ze wzrostem liczby pasażerów, jednak import ropy naftowej może pozostać na stałym poziomie.

Norwegia zwiększa wydobycie ropy na Morzu Północnym

Norwegia zwiększa wydobycie ropy na Morzu Północnym

ConocoPhillips może rozpocząć korzystanie z nowych obiektów podmorskich na terenie inwestycji Eldfisk North w południowej części Norwegii na Morzu Północnym, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez norweskie władze.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw