MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Shell przekształci niemiecką rafinerię

Shell planuje przekształcić swoją rafinerię w Wesseling w Niemczech w jednostkę produkcyjną olejów bazowych, oznajmił w piątek brytyjski dyrektor generalny firmy.

Firma Shell Deutschland GmbH podjęła decyzję inwestycyjną (FID) o przekształceniu zakładu w Wesseling w parku energetycznym i chemicznym Rheinland w zakład produkcyjny olejów bazowych grupy III, wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości smarów, takich jak oleje silnikowe i przekładniowe.

Jak poinformował Shell w oświadczeniu, przerób ropy naftowej w zakładzie w Wesseling zakończy się do 2025 r., ale będzie kontynuowany w zakładzie Godorf w parku Rheinland.

Park Energii i Chemii firmy Shell Rheinland niedaleko Kolonii obejmuje zakłady w Wesseling i Godorf. Obecnie park ma zdolność przerobu ponad 17 mln ton ropy naftowej rocznie, z czego w zakładzie w Wesseling przerabianych jest 7,5 mln ton.

Oczekuje się, że fabryka oleju bazowego Wesseling rozpocznie działalność w drugiej połowie tej dekady. Będzie miała zdolność produkcyjną na poziomie około 300 tys. ton rocznie, co będzie stanowić około 9 proc. obecnego zapotrzebowania UE i 40 proc. niemieckiego zapotrzebowania na oleje bazowe.

Oczekuje się, że wysoki stopień elektryfikacji nowej wytwórni ropy naftowej, a także zaprzestanie przerobu ropy naftowej w zakładzie w Wesseling zmniejszą emisję dwutlenku węgla przez Shell o około 620 000 ton rocznie. 

W ciągu ostatnich kilku lat Shell zbył kilka rafinerii na całym świecie, w tym sprzedał rafinerię Martinez w Kalifornii spółce PBF Holding Company oraz sprzedał swoje 50 proc. udziałów w rafinerii Deer Park w Teksasie o wydajności 340 tys. baryłek dziennie swojego partnera joint venture Pemex.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Możliwe ograniczenia cen paliw na Węgrzech

Węgierski rząd rozważa możliwość ograniczenia cen paliw płynnych po wzroście cen ropy na świecie — podaje poniedziałkowa ‘’Rzeczpospolita’’.

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

Ruch lotniczy przekracza poziom sprzed pandemii

W zeszłym tygodniu globalna aktywność lotnicza po raz pierwszy od czterech lat przekroczyła poziom sprzed pandemii, jednak popyt na paliwo do silników odrzutowych nie powrócił do pierwotnego poziomu, ponieważ nowsze floty samolotów stają się bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa i przewożą więcej pasażerów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes