Magazyn Branżowych Inspiracji

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

W związku ze znaczącą zmianą warunków funkcjonowania spółek Grupy Lukoil w Bułgarii rozpoczęto prace nad rewizją strategii. Przy zaangażowaniu międzynarodowych konsultantów będą analizowane różne opcje, w tym sprzedaż przedsiębiorstwa. Spółka podała, że od ponad 20 lat aktywnie inwestuje w rozwój aktywów w Bułgarii. Nakłady związane z rafinerią w Burgas przekroczyły 3,4 miliarda USD, co uczyniło przedsiębiorstwo jednym z najbardziej przyjaznych środowisku i zaawansowanych technologicznie zakładów w Europie.

Ponadto utworzono nowoczesną sieć sprzedaży, obejmującą 220 stacji benzynowych i 9 baz ropy naftowej, a także działalność związaną z bunkrowaniem statków i zaopatrzeniem lotnictwa.

Rosyjska spółka podała, że władze bułgarskie podejmują dyskryminujące i stronnicze, motywowane politycznie decyzje dotyczące Lukoilu, co szkodzi nie tylko rosyjskiemu koncernowi, ale także klimatowi inwestycyjnemu i wizerunkowi Bułgarii.

Wcześniej bułgarski parlament zdecydował, że Lukoil może wykorzystywać rosyjskie surowce w swojej rafinerii w Burgas tylko do 1 marca 2024 roku. Jeszcze wcześniej władze bułgarskie jednostronnie wypowiedziały Lukoilowi 35-letnią koncesję na port Rosenets, w którym zlokalizowany jest terminal naftowy i magazyn ropy na potrzeby Lukoil Neftohim Burgas.

Nie byłoby więc zaskoczeniem, gdyby w wyniku przeglądu swojej strategii Lukoil zdecydował się na sprzedaż zakładu. Taka historia wydarzyła się już w przypadku rafinerii ISAB we Włoszech: rosyjska firma zdecydowała się na znalezienie inwestorów, aby sprzedać aktywa z zyskiem, nie czekając, aż zostaną „oddane w zarządzanie”, jak miało to miejsce w przypadku niemieckiej rafinerii Rosnieftu w Schwedt oraz z aktywami Gazpromu w Niemczech.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Rafineria TotalEnergies w Teksasie pracuje na niskich obrotach

Rafineria TotalEnergies w Teksasie pracuje na niskich obrotach

Zakład o wydajności 238 tys. baryłek dziennie w Port Arthur w Teksasie pracuje przy minimalnej produkcji ze względu na liczne zakłócenia.

Irak ponownie uruchamia rafinerię

Irak ponownie uruchamia rafinerię

W piątek Irak wznowił produkcję w zmodernizowanej North Refineries Company w Baiji, która była nieaktywna od ponad 10 lat. Krajowy przerób przybliża drugiego co do wielkości producenta ropy naftowej z OPEC do samowystarczalności w zakresie produktów naftowych, podało w oświadczeniu biuro prasowe premiera.

Angola nie zwiększyła wydobycia ropy

Angola nie zwiększyła wydobycia ropy

Po tym jak Angola opuściła OPEC, wykazała bardzo niewielki wzrost wydobycia - z 1,10 mln do 1,14 mln baryłek dziennie.

Stan Kolorado nie chce przemysłu wydobywczego

Stan Kolorado nie chce przemysłu wydobywczego

Amerykańscy demokratyczni ustawodawcy i działacze na rzecz ochrony środowiska w Kolorado postanowili walczyć o zmiany klimatyczne w stanie, zawieszając eksploatację aktywów naftowych i gazowych w regionie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023