Import ropy naftowej do Indii wzrośnie w listopadzie i grudniu

Indyjskie firmy zwiększyły wolumeny przerobu ropy naftowej do końca 2023 r., aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na paliwa silnikowe, asfalt, olej opałowy i inne produkty rafinacji ropy naftowej.

Według „The Hindu Businessline” zużycie ropy wzrośnie w związku z sezonem świątecznym w kraju, a także wzmożoną działalnością przemysłową i budowlaną. Zwiększy się także wolumen prac rolnych.

W ocenie firmy Kpler Indie importowały w październiku 4,66 mln baryłek dziennie, co oznacza niewielką zmianę w stosunku do września. Jednak, zdaniem analityków, popyt wkrótce wzrośnie, przede wszystkim za sprawą rafinacji ropy naftowej w największych zakładach.

Podobnie jak Kpler uważają analitycy z S&P, prognozując wzrost zapotrzebowania na ropę naftową w 2023 roku o 258 tys. baryłek dziennie, czyli o 9 tys. baryłek dziennie więcej niż w poprzedniej prognozie.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023