MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Władze bułgarskie chcą zarządzać rafinerią w Burgas

Minister gospodarki Bułgarii Bogdan Bogdanow powiedział lokalnym mediom, że rząd jest gotowy przejąć kontrolę nad rafinerią Lukoil Neftochim Burgas.

W piątek GERB-SDS „Kontynuujemy zmianę – Demokratyczna Bułgaria” (PP-DB) i DPS zgodziły się na dwuetapowe anulowanie derogacji dla rosyjskiej ropy. 

Pierwsza to zawieszenie kwot eksportowych od 1 stycznia, druga – ostateczne uchylenie derogacji od 1 marca. 

Zdaniem Bogdanowa, jeśli Lukoil nie znajdzie dla rafinerii alternatywy dla dostaw rosyjskiej ropy, sprawą zajmie się bułgarski rząd. Według niego Lukoil miał ponad rok na rezygnację z rosyjskiej ropy: obecnie przetwarza 20 proc. surowców nierosyjskich i 80 proc. rosyjskich. Rząd bułgarski uważa, że rosyjska spółka poradzi sobie z zarządzaniem rafinerią w nowych warunkach, a jeśli nie, to państwo jest gotowe przejąć zarządzanie zakładem.

Bogdanow wyjaśnił, że ceny paliw będą zależeć od dynamiki rynków, jednak przy płynnym przejściu na surowce spoza Rosji i pełnej wydajności rafinerii rząd nie spodziewa się znaczącej różnicy w cenach paliw. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023