Shell Franczyza

Irak ma nadzieję na porozumienie z Turcją

Pomimo twardego stanowiska Ankary w sprawie eksportu ropy z Kurdystanu szef irackiego MSZ ma nadzieję przekonać Stambuł do wznowienia eksportu ropy.

W kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ iracki minister spraw zagranicznych Fuad Hussein wyraził nadzieję, że uda się wynegocjować z Turcją wznowienie dostaw ropy z irackiego Kurdystanu. Zaznaczył on jednocześnie, że zna stanowisko Turcji. Ankara stale odmawia dostaw rurociągiem ropy z Kurdystanu, mimo to Fuad Hussein ma nadzieję na sukces w negocjacjach w sprawie tranzytu ropy z Kurdystanu.

Wiosną tego roku Turcja zaprzestała zakupów ropy od irackiego Kurdystanu po procesie przed Międzynarodową Izbą Handlową. Sąd arbitrażowy orzekł, że Irak powinien zapłacić Turcji odszkodowanie za eksport ropy z Kurdystanu i od tego czasu rząd turecki odciął możliwość tranzytu dostaw.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023