Shell Franczyza

Francja zezwoli na sprzedaż paliwa poniżej kosztów

W ramach wysiłków mających na celu powstrzymanie presji inflacyjnej na gospodarstwa domowe, francuski rząd planuje tymczasowo znieść zakaz sprzedaży paliwa na stacjach poniżej kosztów zakupu, powiedziała premier Elisabeth Borne dziennikowi ‘’Le Parisien’’.

Stacje benzynowe we Francji wyjątkowo będą miały prawo sprzedawać paliwo ze stratą w związku z utrzymującym się wzrostem średnich cen benzyny i oleju napędowego w kraju. Elisabeth Borne powiedziała w rozmowie z „Le Parisien", że choć niektórzy twierdzą, że nie mogą dalej obniżać cen, bo ustawa z 1963 r. zabrania im handlu ze stratą, to ogłosiła, że rząd czasowo zniesie ten zakaz. Zmiana będzie dotyczyła paliwa i ma być obowiązująca przez ograniczony czas. Zdaniem rządu zawieszenie ustawy wzmocni warunki konkurencyjne dla dystrybutorów paliw na rynku krajowym, co pozwoli rządowi uniknąć dotacji i obniżyć cła na import paliw.

Ceny benzyny we Francji w ostatnich miesiącach rosną, na wielu stacjach benzynowych już dawno przekroczyły 2 euro za litr – psychologiczną kwotę, powyżej której, według rządowych obietnic, paliwo nie powinno kosztować.

Tymczasem, zdaniem analityków uchylenie ustawy wyjdzie na korzyść francuskiego rządu, ale mocno uderzy w właścicieli małych prywatnych stacji benzynowych. Francis Pousset, lobbysta związku Mobilians, który zrzesza we Francji ponad 5800 stacji benzynowych, wyjaśnił, że właściciele małych stacji benzynowych nie będą w stanie działać ze stratą.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023