Shell Franczyza

Amerykańska lekka ropa to za mało na potrzeby rynku

Analitycy zwracają uwagę, że lekka ropa ze Stanów Zjednoczonych nie wystarcza, aby zaspokoić zapotrzebowania rafinerii na surowce – potrzebna jest ciężka ropa z Iranu, Wenezueli i Rosji.

Obecnie największy wzrost produkcji na świecie wykazuje amerykańska ropa lekka. W Federacji Rosyjskiej ten rodzaj węglowodorów klasyfikowany jest jako kondensat gazowy. Właśnie ten gatunek jest stosowany do produkcji benzyny i rozpuszczalników. Proces otrzymywania z tego gatunku oleju napędowego okazuje się jednak bardzo kosztowny, a mimo to główny wzrost zapotrzebowania na paliwo w ostatnich latach obserwuje się właśnie w segmencie średnich destylatów. Jednocześnie podaż ropy ciężkiej jest ograniczona. Skutkiem braków w segmencie produktu są bardzo drogie, droższe od benzyn, oleje zarówno w USA jak i Unii Europejskiej.

Eksperci branżowi uważają, że bez zniesienia sankcji nałożonych na Federację Rosyjską, Wenezuelę i Iran problemu tego nie da się rozwiązać. Jednak nawet po usunięciu tych ograniczeń zwiększenie produkcji ropy ciężkiej zajmie co najmniej pięć lat, przynajmniej Wenezueli.
Słowa kluczowe:

Powiązane publikacje

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023