MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Finlandia zastępuje ropę Urals

Finlandia, wcześniej jeden z krajów UE najbardziej uzależnionych od rosyjskiej ropy, wstrzymała w ubiegłym roku import ropy Urals, jednocześnie zwiększając zakupy z Norwegii i zaopatrując się w surowiec z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, wynika z danych Refinitiv Eikon.

Finlandia zastępuje ropę Urals
Pixabay

Finlandia sprowadziła swój ostatni ładunek ropy Urals w lipcu 2022 r., jak wynika z rocznego raportu jedynej państwowej rafinerii Neste Oil. Tym samym zakończyła zakupy rosyjskiej ropy, w tym także te w ramach kontraktów długoterminowych.

Import rosyjskiej ropy, wynoszący 1,5 miliona ton, stanowił zaledwie 17 proc. całkowitego importu ropy naftowej do Finlandii w 2022 r., co oznacza spadek o 84 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Finlandia do 2022 r. polegała prawie wyłącznie na gatunku Urals jako surowcu rafineryjnym, ponieważ bliskość rosyjskich portów Primorsk i Ust-Ługa umożliwiała krótsze i tańsze rejsy tankowcami. Najbliższą alternatywą dla Uralu w regionie jest norweski gatunek Johan Sverdrup, którego Finlandia zaimportowała około 3,5 miliona ton, czyli około 10 proc. produkcji, w zeszłym roku, według danych Refinitiv Eikon. Finlandia zaczęła importować także ropę ze złóż Oseberg, Troll i Gudrun oraz Forties i innych np. z Wielkiej Brytanii. Z USA Finlandia kupiła zaledwie 0,6 mln ton ropy WTI.

Import ropy spoza Rosji był oczywiście droższy. Ropa ze złóż Oseberg i Troll kosztowała średnio około 103 USD za baryłkę, podczas gdy w tym samym czasie średnia cena Uralu wynosiła 69 USD za baryłkę.

Transport gatunków ropy z Morza Północnego do Finlandii kosztuje około 2-3 USD za baryłkę w porównaniu z kosztami frachtu Ural poniżej 0,50 USD za baryłkę z rosyjskich portów bałtyckich do fińskiego Porvoo.
Słowa kluczowe: