Shell Franczyza

Kontrowersyjny projekt ConocoPhillips na Alasce zatwierdzony

Pomimo protestu ekologów, administracja prezydenta USA Joe Bidena pozwoliła firmie ConocoPhillips na realizację zakrojonego na szeroką skalę projektu Willow oil na Alasce, który obejmuje budowę trzech odwiertów, informuje agencja Associated Press.

Kontrowersyjny projekt ConocoPhillips na Alasce zatwierdzony
ConocoPhillips ma powody do świętowania w tym względzie, ale obrońcy przyrody wyrażają szczere rozczarowanie, ponieważ zatwierdzenie projektu Willow jest sprzeczne z kampanią Bidena, w której obiecywał on odchodzenie od wspierania wydobycia paliw konwencjonalnych (naftowych).

ConocoPhillips zakończył już prace przygotowawcze na Alasce z kluczowymi wykonawcami i planuje natychmiast rozpocząć budowę dróg w National Wildlife Refuge, uruchamiając jednocześnie proces zatwierdzania ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Należy jednak zaznaczyć, że liczba pierwotnie proponowanych odwiertów zostanie zmniejszona z pięciu do trzech, co zmniejszy produkcję o 40 proc. Firma zrzeknie się również praw do około 68 tys. akrów obecnie dzierżawionego terenu w tym na obszarze specjalnym Teshekpuk Lake.

ConocoPhillips nabył nieruchomości naftowe i gazowe na tym obszarze pod koniec lat 90., a o wydanie pozwoleń firma starała się od 2018 roku. Latem 2021 roku amerykański sąd zablokował projekt na Alasce, uznając, że władze, które go zatwierdziły, nie doceniły potencjalnych negatywnych konsekwencji dla klimatu.

W ramach projektu Willow planowana jest produkcja do 180 tys. baryłek dziennie. ConocoPhillips oszacował koszt pierwszej fazy projektu na 3 mld USD, a całkowity koszt na 6 mld USD. Produkcja ma się rozpocząć w 2025 lub 2026 roku.
Słowa kluczowe: