Shell Franczyza

Limit cenowy dla rosyjskich paliw zakłóci handel?

Unijny zakaz importu rosyjskich produktów naftowych, w tym oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych, zakłóci światowe przepływy po wejściu w życie w niedzielę i może zaszkodzić Moskwie bardziej niż embargo na ropę naftową.

Limit cenowy dla rosyjskich paliw zakłóci handel?
Agencja Reutera napisała w czwartek, że choć zachodnie sankcje mogą zmusić Rosję do ograniczenia produkcji ropy naftowej i rafinacji, co jeszcze bardziej ograniczyłoby światowe dostawy, to niektórzy analitycy twierdzą, że zakaz na produkty może ostatecznie mieć niewielki wpływ na ogólną dostępność paliw.

Ian Moore z firmy maklerskiej Bernstein uważa, że większym problem dla Rosji niż logistyka będzie  znalezienie alternatywnych nabywców, takich jak Chiny i Indie, które okazały się chętne do kupowania przecenionej ropy naftowej. Te kraje mają duże własne moce rafineryjne i są eksporterami produktów paliwowych.

Pei Hwa Ho, analityk ds. energii DBS Bank powiedział agencji, że nowe ograniczenia sprawią, iż może nie być wystarczającej liczby miejsc docelowych, do których można eksportować nadwyżki, a zatem Rosja może być zmuszona do ograniczenia produkcji o 5-10 proc.

Aby zrekompensować brak europejskich nabywców, Rosja zwiększyła w styczniu dostawy oleju napędowego do portów afrykańskich i śródziemnomorskich. Jeśli zabraknie tankowców do przewozu tych produktów, to może doprowadzić do tego, że Rosji będzie trudniej skierować rafinowane paliwa na rynki krajów trzecich.

Na razie zapasy są wystarczające w Europie, która jest w dużym stopniu uzależniona od importu rosyjskiego oleju napędowego, ponieważ handlowcy uzupełniali zapasy przed początkiem obowiązywania ograniczeń.

Nadal nie jest jasne, jaki może być pułap cenowy produktów rafinowanych, ponieważ ich ceny, znacznie bardziej złożone niż w przypadku ropy naftowej, są podyktowane różnicami w jakości, determinowanymi przez zawartość siarki.

UE zaproponowała pułap cenowy 100 USD za baryłkę oleju napędowego i 45 USD za baryłkę produktów przecenionych, takich jak olej opałowy, ale państwa członkowskie nie uzgodniły jeszcze tych poziomów. Możliwe, że porozumienie zostanie osiągnięte w piątek.
Słowa kluczowe: