MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Katar chce przejąć irackie udziały TotalEnergies

Katar prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia udziałów w irackich projektach energetycznych o wartości 27 miliardów USD od francuskiej firmy TotalEnergies, poinformowała agencja Reutera.

Katar chce przejąć irackie udziały TotalEnergies
Ogromna inwestycja państwa Zatoki Perskiej będzie oznaczać wielkie zwycięstwo irackiego premiera Mohammeda al-Sudaniego, który objął urząd w październiku zeszłego roku po ponad roku niepokojów politycznych. Zdaniem obserwatorów rynku będzie ona również postrzegana jako posunięcie mające na celu przeciwdziałanie wpływom Iranu.

Od czasu inwazji Stanów Zjednoczonych ponad dekadę temu międzynarodowe koncerny naftowe próbują opuścić Irak z powodu słabych zysków z umów o podziale dochodów.

TotalEnergies i Bagdad podpisały w 2021 roku umowę na budowę czterech gigantycznych projektów fotowoltaicznych, gazowych, energetycznych i wodnych w południowym Iraku jednak pomimo nawiązanych partnerstw i umów, projekt, którego celem jest pobudzenie gospodarki kraju i zmniejszenie jego zależności od irańskiego gazu, jeszcze się nie rozpoczął.
Słowa kluczowe: