MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego do Turcji i Maroka

Z danych handlowców i Refinitiv, wynika, że Rosja zwiększyła dostawy oleju napędowego do Turcji i Maroka, starając się przekierować swoje produkty naftowe przed unijnym embargiem.

Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego do Turcji i Maroka
Jak przypomniała agencja Reutera, Unia Europejska zgodziła się na całkowity zakaz importu rosyjskich produktów naftowych od lutego 2023 r., próbując zmniejszyć dochody Rosji i jej zdolności do finansowania agresji na Ukrainę.

Agencja podała, że dostawy oleju napędowego z rosyjskich portów do Turcji wzrosły w grudniu 2022 r. do ponad 750 000 ton i wyniosły łącznie 5,05 mln ton w 2022 r. w porównaniu z 3,99 mln ton w 2021 r.

Od początku stycznia Rosja dostarczyła Turcji już ok. 450 tys. ton oleju napędowego. Jeśli chodzi o dostawy oleju napędowego z Rosji do Maroka, to wzrosły one do 735 tys. ton w 2022 r., wobec zaledwie 66 tys. ton rok wcześniej i wyniosły około 140 tys. ton od początku 2023 r.

Z wypowiedzi wicepremiera Rosji Aleksandra Nowaka wynika, że Rosja skieruje swoje dostawy do Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Potwierdzają to dane Refinitiv, z których wynika, że kilka ładunków zostało skierowanych z Rosji do Ghany, Senegalu, Libii, a nawet Urugwaju i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Tymczasem Europa nadal importuje większość rosyjskiego oleju napędowego, wypełniając magazyny przed terminem 5 lutego.
XVI Spotkanie Branży Paliwowej