MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Jaki będzie limit ceny rosyjskiej ropy?

Dziś lub w czwartek poznamy szczegóły związane z limitem cen na rosyjską ropę. Z ustaleń gazety ‘’The Wall Street Journall’’ wynika, że urzędnicy krajów G-7 i UE mówią o ustaleniu go na poziomie około 60 USD za baryłkę.

Jaki będzie limit ceny rosyjskiej ropy?
Celem planu, który mocno forsowała sekretarz skarbu Janet Yellen, jest ograniczenie rosyjskich dochodów z eksportu energii przy jednoczesnym uniknięciu gwałtownego wzrostu cen ropy.

Przedstawiciele z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej mają się spotkać w środę i podejmą próbę uzgodnienia ceny. Potrzebne jest jednomyślne porozumienie w sprawie limitu, aby zaczął on obowiązywać, a dyplomaci ostrzegają, że może to okazać się trudne. USA zamierzają zatwierdzić limit wkrótce po UE.

W ramach programu G-7, UE i Australia zakazałyby świadczenia usług morskich w zakresie przesyłek rosyjskiej ropy, chyba że ropa zostanie sprzedana poniżej pułapu cenowego. Kraje zachodnie mają nadzieję wykorzystać swoją kontrolę nad większością światowych ubezpieczeń morskich, usług finansowych i żeglugowych, aby dyktować warunki rosyjskiej sprzedaży ropy drogą morską.

Po miesiącach wypracowywania programu limitów cenowych, wybór faktycznego poziomu cen jest ostatnią ważną decyzją, jaką musi podjąć grupa sojuszników, aby zrealizować plan. Rozmowy na temat limitu pozostają kontrowersyjne, ponieważ wiele krajów, w tym Polska i Litwa, domaga się znacznie niższego pułapu. Polscy urzędnicy powiedzieli, że cena powinna wynosić około 20 USD za baryłkę.

Urzędnicy amerykańscy chcą ustalić limit cenowy na tyle wysoki, aby skłonić Rosję do dalszej sprzedaży swojej ropy na rynki światowe, nawet po ustalonej cenie. Urzędnicy administracji Bidena przyjrzeli się cenom ropy w Rosji, które przed wojną w Ukrainie wynosiły średnio około 65 USD za baryłkę, jako wskaźnikowi tego, na jakiej wysokości należy ustalić limit.

Wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Skarbu USA powiedział, że Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami mogą np. co kwartał lub co pół roku korygować limit ceny rosyjskiej ropy, aby dostosować go do sytuacji na rynku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok
TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok
Francuski koncern naftowy podwoił swój zysk netto w 2022 r. do rekordowego poziomu 36,2 mld USD i ogłosił wzrost dywidend i wykupu akcji po najlepszych rocznych wynikach firmy w historii. Spółka ma także gotowość do obniżenia cen paliw na francuskich stacjach.
Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu
Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu
Światowe ceny ropy mogą wzrosnąć do około 100 USD za baryłkę w drugiej połowie tego roku, ponieważ popyt w Chinach ożywia się, a podaż pozostaje ograniczona - powiedział w środę irański przedstawiciel OPEC, Afshin Javan.
Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto
Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto
Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor ASA osiągnął w IV kwartale 2022 roku zysk netto w wysokości 7,9 mld dolarów wobec 3,37 mld USD w tym samym okresie 2021 roku. Spółka zdecydowała o zwiększeniu dywidendy i programu skupu akcji własnych.
USA wyprodukują więcej ropy
USA wyprodukują więcej ropy
Departament Energii USA podniósł prognozę wydobycia ropy naftowej w kraju na 2023 rok z 12,41 mln bbl/d do 12,49 mln bbl/d. – podano w miesięcznej prognozie.
Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy
Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy
Zachodnie sankcje antyrosyjskie tworzą równoległy rynek ropy - twierdzi francuski dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne.
Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ogólnokrajowy strajk przeciwko planowanym reformom emerytalnym ograniczył we wtorek dostawy prądu we Francji i zakłócił dostawy paliw z rafinerii.
Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Saudi Aramco i inni producenci ropy z Bliskiego Wschodu zintensyfikowali swoją działalność handlową aby zwiększyć dochody po załamaniu cen ropy w 2014 roku. Aramco Trading poinformowało we wtorek, że jego dzienny wolumen handlowy wynosi już 6 mln baryłek ropy naftowej i produktów paliwowych.
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Pozostałe aktualności
Orlen Południe zainwestuje w instalację odsiarczania biogazu

Orlen Południe zainwestuje w instalację odsiarczania biogazu

Nowa instalacja ma pozwolić na oczyszczanie biogazu ze ścieków przemysłowych, pochodzących z procesów produkcji biodiesla i oczyszczania gliceryny.

Puste faktury i transakcje łańcuchowe

Puste faktury i transakcje łańcuchowe

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie w ostatnich dniach poinformowała o dwóch zakończonych sprawach dotyczących paliw płynnych. Pierwsza z nich dotyczyła sprawy przedsiębiorcy odliczającego VAT z tzw. ‘’pustych faktur’’, a druga transakcji łańcuchowych związanych z obrotem paliwem. W obu przypadkach przedsiębiorcy muszą zwrócić odliczony podatek VAT.

Orlen obniża cenę oleju napędowego

Orlen obniża cenę oleju napędowego

We wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że na stacjach Orlenu cena oleju napędowego jest niższa średnio o 20 gr za litr.

Ceny maksymalne na paliwa?

Ceny maksymalne na paliwa?

W sondażu przeprowadzonym przez agencję IBRiS dla Radia ZET pytano Polaków w jakich obszarach państwo powinno wpływać na ceny usług lub produktów.

Fałszywe faktury ze stacji paliw

Fałszywe faktury ze stacji paliw

Pracownica stacji paliw w Bełchatowie usłyszała 117 zarzutów o wystawianie nierzetelnych faktur za paliwo. Straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły ponad 2 mln złotych.

Embargo na diesla z Rosji bez konsekwencji dla krajowego rynku paliw

Embargo na diesla z Rosji bez konsekwencji dla krajowego rynku paliw

W ocenia wiceprezesa PERN Rafała Milanda polscy importerzy paliw byli przygotowani na embargo na paliwa z Rosji, które weszło w życie w niedzielę, 5 lutego. Podczas konferencji EEC Trends w Warszawie podkreślił że ‘’embargo weszło w życie i nic się nie dzieje’’.