Raport 2021/2022 już dostępny
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Ograniczenie ceny rosyjskiej ropy tylko w warunkach solidarności

Komisja Europejska nie wierzy, że ograniczenie cen ropy z Rosji tylko ze strony UE będzie skuteczne. Potrzebne jest międzynarodowe wsparcie i dyskusja w ramach G7- mówił na briefingu w Brukseli przedstawiciel Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Ograniczenie ceny rosyjskiej ropy tylko w warunkach solidarności
Mamer powiedział, że UE może w każdej chwili przyjąć takie sankcje, jakie uzna za stosowne. Są jednak obszary, w których oczywiście nie ma sensu podejmowanie sankcji bez koordynacji z sojusznikami. Dodał, że właśnie dlatego też od samego początku konfliktu UE skutecznie nałożyła sankcje przy jak najszerszym poparciu swoich najważniejszych partnerów. Dotyczy to również kwestii ropy. Na światowym rynku ropy konieczne jest znalezienie rozwiązania, które przyniesie skutek, dlatego najlepiej prowadzić takie dyskusje o limicie cen ropy z Federacji Rosyjskiej w ramach Wielkiej Siódemki.

Ministrowie finansów krajów G7 (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kanady, USA, Francji i Japonii) potwierdzili 2 września zamiar wprowadzenia ograniczeń cenowych na rosyjską ropę w ramach rozszerzenia sankcji. Planuje się, że limit cen zostanie wprowadzony 5 grudnia na ropę i 5 lutego 2023 r. na produkty naftowe. Przedstawiciele Rosji ostrzegli w odpowiedzi, że kraje, które będą stosować limity, zostaną pozbawione eksportu rosyjskiej ropy.
Słowa kluczowe:
MOYA więcej niż dobre paliwa
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.