Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Niemieckie rafinerie starają się działać bez rosyjskiej ropy

Niemcy dążą do zakończenia do końca roku swojej zależności od rosyjskiej ropy naftowej z powodu inwazji Moskwy na Ukrainę – napisała w poniedziałek agencja Reutera.

Niemieckie rafinerie starają się działać bez rosyjskiej ropy
Niektóre rafinerie, jak na przykład kontrolowany wcześniej przez Rosnieft i TotalEnergies zakład w Schwedt, były uzależnione od dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem Drużba. 17 września rząd niemiecki oddał rafinerię PCK Schwedt i dwie inne rafinerie pod państwowy nadzór powierniczy. W związku z tym Niemcy chcą współpracować z firmami energetycznymi i Polską oraz rozmawiają z Kazachstanem, aby znaleźć alternatywę dla dostaw rosyjskiej ropy.

Rosyjski koncern zagroził, że może wstąpić na drogę prawną w związku z przejęciem kontroli nad zakładem w Schwedt przez władze federalne, jednak samo działanie Niemiec jest zgodne z przepisami, które pozwalają władzom przejąć stery nad zagranicznymi firmami w przypadku sytuacji nadzwyczajnej.

Koncern Total, właściciel rafinerii Leuna przekazał, że także dąży do jak najszybszego zakończenia swojej zależności od rosyjskiej ropy. Inny zakład - rafineria Miro, również częściowo należąca do Rosnieftu i także znajdująca się pod powiernictwem federalnym, odbiera ropę rurociągiem Transalpine (TAL), który biegnie z śródziemnomorskiego portu Triest do Karlsruhe przez Bawarię. Varo Energy, gdzie udziały ma także Rosnieft również został poddany pod zarząd Federalnej Agencji Sieci i już wykorzystuje ropę z innych, nierosyjskich źródeł.
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.