MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!
Tankuj na stacjach z logo HUZARA

Rekordowo drogie paliwo lotnicze

W tym roku nie tylko tankowanie samochodów jest drogie. Obecnie linie lotnicze płacą najwyższą w historii cenę za paliwo do silników odrzutowych, co wywiera presję na końcowy bilans przewoźników, którzy są zmuszeni podnosić ceny biletów lotniczych.

Rekordowo drogie paliwo lotnicze
Na całym świecie ruch pasażerski w lipcu wyniósł około 75 proc. poziomu sprzed pandemii, do czego przyczynił się silny popyt na lotnicze usługi krajowe, gdzie ruch wzrósł aż o 86,9 proc. w porównaniu do lipca 2019 r. Ruch międzynarodowy osiągnął poziom 67,9 proc. poziomu sprzed pandemii, pozostając w tyle za popytem krajowym. Choć liczba podróży lotniczych rośnie, to wysoka cena paliwa może zaszkodzić liniom lotniczym – uważa Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych. Wysokie ceny paliwa lotniczego są oczywiście pochodną wysokich cen ropy naftowej, podbijaną wojną w Ukrainie, ale dużą presję cenową wywołują też fizyczne niedobory paliwa lotniczego.

Jednym z największych na świecie eksporterów „destylatów” ropy naftowej, w tym oleju napędowego i paliwa odrzutowego była Rosja, a Europa była dużym odbiorcą tych produktów przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Linie lotnicze rozpoczęły hedging w ostatnich miesiącach, tylko po to, aby zapewnić sobie pewną ochronę przed zmiennością cen paliw na giełdach. Willie Walsh ostrzegł, że mimo stosowanych mechanizmów, wysokie koszty paliwa „ostatecznie odbijają się na cenach biletów".
Słowa kluczowe:
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.