Shell Franczyza

USA rozważają opcje dla projektu wydobywczego Willow firmy ConocoPhillips

W piątek administracja Bidena przedstawiła analizę środowiskową dla naftowo-gazowego projektu ConocoPhillips Willow na Alasce, o wartości 6 mld USD i nakreśliła kilka opcji rozwoju, w tym zaniechanie jego budowy.

Publikacja dokumentu była bardzo oczekiwana przez przemysł naftowy i gazowy oraz grupy zajmujące się ochroną środowiska od zeszłego roku, kiedy sędzia federalny na Alasce cofnął zgodę administracji Trumpa na ogromny projekt i orzekł, że agencje federalne muszą ponownie przeprowadzić analizę środowiskową.

Biuro Gospodarki Gruntami Stanów Zjednoczonych (BLM) przeanalizowało pięć potencjalnych opcji projektu, w tym propozycję ConocoPhillips dotyczącą budowy pięciu wiertni, dziesiątek mil dróg, siedmiu mostów i rurociągów. Rozważano również zredukowaną wersję z mniejszą liczbą stanowisk wiertniczych i inną infrastrukturą, która miałaby mniejszy wpływ na dziką przyrodę. BLM rozważy również niezatwierdzanie projektu w ogóle. 

W oświadczeniu rzecznik ConocoPhillips, Dennis Nuss powiedział, że Willow jest „mocnym przykładem rozwoju odpowiedzialnego pod względem środowiskowym i społecznym, który oferuje szerokie korzyści publiczne”.

Szacuje się, że na obszarze projektu Willow znajduje się 600 milionów baryłek ropy naftowej, czyli więcej niż ilość obecnie przechowywana w US Strategic Petroleum Reserve. Trzeba jednak mieć na względzie, że projekt byłby realizowany w Narodowym Rezerwacie Ropy Naftowej na Alasce, obszarze 23 milionów akrów. W związku z tym grupy ekologiczne powtórzyły w piątek swój sprzeciw wobec projektu.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023