Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Saudi Aramco sprzedaje udziały w swoich rurociągach

e-petrol.pl
2021-04-08 / 09:40
Saudi Aramco sprzedaje udziały w swoich rurociągach

Saudyjska państwowa spółka Saudi Aramco prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży do 49 proc. swoich aktywów w swoich lokalnych rurociągach. Kupującym jest konsorcjum inwestorów amerykańskich, chińskich i saudyjskich donosi ‘’The Wall Street Journal’’, powołując się na swoje źródła.

Rurociągi Saudi Aramco są wyceniane łącznie na ponad 20 miliardów USD, a według źródeł dziennika kwota transakcji może wynieść od 10 do 15 miliardów USD. Wśród inwestorów biorących udział w negocjacjach są amerykański fundusz Apollo Global Management Inc., firma inwestycyjna EIG Global Energy Partners, chiński fundusz inwestycyjny infrastrukturalny Silk Road Fund oraz fundusz private equity China Reform Fund Management Co. i saudyjskie fundusze emerytalne. Strony mogą ogłosić porozumienie już w tym tygodniu.

Według źródeł Saudi Aramco zamierza zachować kontrolę nad swoimi rurociągami. W ramach omawianej umowy mogłoby powstać joint venture, które otrzyma płatności za transport ropy saudyjskiej rurociągami.

Wiosną 2020 roku agencja Bloomberg po raz pierwszy poinformowała, że Saudi Aramco rozważa sprzedaż udziałów w swoim dziale rurociągów w obliczu spadających cen ropy.

Saudi Aramco to narodowa firma naftowa Arabii Saudyjskiej, założona w 1933 roku. Siedziba znajduje się w Dhahranie. Firma kontroluje niemal wszystkie zakłady naftowe w kraju. Zaspokaja ok. 10 proc. światowego zapotrzebowania na ropę i obsługuje ponad 90 rurociągów w całej Arabii Saudyjskiej.
Słowa kluczowe: rurociągi, Saudi Aramco

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.