Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Koronawirus uderzył w koncerny naftowe

e-petrol.pl
2020-07-13 / 09:44
Koronawirus uderzył w koncerny naftowe

Ograniczenia w przemieszczaniu się na świecie dotknęły w pewnej chwili ponad 4 mld ludzi, powodując duży spadek popytu na paliwa. W przypadku największych koncernów naftowych straty z tym związane sięgają miliardów dolarów.

Jak podała „Rzeczpospolita” Royal Dutch Shell zapowiedział odpisanie w bilansie 22 mld dolarów na utratę wartości aktywów po załamaniu się popytu na ropę i gaz z powodu pandemii i gorszej prognozie cen nośników energii. W przypadku BP suma odpisu jest nieco mniejsza – 17,5 mld dolarów.

Shell spodziewa się w II kwartale spadku sprzedaży do ok. 4 mln baryłek dziennie, wcześniej podawał nawet 3,5 mln bd. Wydobycie ropy i gazu zmaleje do średnio 2,35 mln bd z 2,71 mln w I kwartale.

Wcześniej, bo w połowie czerwca BP zapowiedział odpisanie w bilansie II kwartału (do 4 sierpnia) 17,5 mld dolarów na pokrycie spadku wartości swych aktywów z tego samego powodu. 8-10 mld pokryje wstępne prace poszukiwawcze złóż ropy i gazu, także projekty z których brytyjski koncern zrezygnował. Kolejne 8-11 mld zostanie przeznaczone na pokrycie spadku wartości nieruchomości, zakładów i wyposażenia (PP&E), czyli aktywów produkcyjnych cenionych na 130 mld dolarów.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.