Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Irańska ropa wciąż płynie do Chin

e-petrol.pl
2020-05-22 / 09:19
Irańska ropa wciąż płynie do Chin

Choć oficjalnie Chiny ograniczają import ropy z Iranu ze względu na amerykańskie sankcje nałożone na ten kraj, to krążą plotki o łamaniu tych umów i tajnych dostawach irańskiej ropy.

Władze USA próbują za pomocą sankcji gospodarczych utrzymać presję ekonomiczną na Iran i zmusić Teheran do renegocjacji irańskiej umowy nuklearnej. Tymczasem nie wszyscy nabywcy irańskiej ropy zdają się ograniczać handel z tym krajem. Chiny są największym odbiorcą surowca z Iranu i ważnym partnerem strategicznym tego kraju.
Analiza danych celnych Chin pokazuje, że deklarowany import ropy z Iranu w marcu był o 88,9 procent niższy niż rok wcześniej, co może być poniekąd skutkiem epidemii koronawirusa, ale może też być dowodem na to, że Pekin rzeczywiście szuka nowych dostawców ropy.

Nieoficjalnie jednak wiadomo, że Chińczycy nadal importowali ropę z Iranu, ale by nie zostało to ujawnione, wyłączane były systemy automatycznej identyfikacji w tankowcach. Skala rzekomych tajnych dostaw do Chin nie została jeszcze ustalona.
Słowa kluczowe: Chiny, irańska ropa

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.